Wezwanie wykonawców do złożenia wyjaśnień co do oferowanych rozwiązań równoważnych – w trybie art. 87 ust. 1 ustawy Pzp – jest dopuszczalne, w sytuacji gdy po stronie zamawiającego powstaną wątpliwości dotyczące treści oferty. Nie może ono jednak prowadzić do naprawy błędów popełnionych przez wykonawców na etapie składania ofert, w tym do uzupełniania czy też uzgadniania między zamawiającym a wykonawcą treści oferty. Żądanie wykonawcy odnośnie do zastosowania wyjaśnień przez zamawiającego nie może rekompensować braku wykazania przez niego w ofercie, iż oferowany produkt spełnia wymogi postawione w siwz (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 9 września 2020 r., sygn. akt KIO 1862/20).
Treść oferty przedstawiająca, jakie konkretnie rozwiązania czy produkty oferuje wykonawca, musi być ustalona nie później niż w terminie składnia ofert i nie może być uzupełniana czy też uszczegółowiana po tym terminie. Z kolei wykonawca, oferujący rozwiązania równoważne opisywanym, ma obowiązek wykazać zamawiającemu za pomocą dowolnych środków dowodowych, iż zaoferowane w ofercie produkty spełniają kryteria równoważności opisane przez zamawiającego w treści siwz.
W konsekwencji wykonawca, oferując rozwiązanie równoważne, powinien w sposób niebudzący wątpliwości zamawiającego dokonać opisu sposobu spełnienia przez zaoferowane przez niego oprogramowanie równoważne wymaganiom instalacji serwera do zarządzania systemem backupu na platformie Linux oraz sposobom integracji rozwiązania równoważnego z rozwiązaniami posiadanymi przez zamawiającego w kontekście konkretnych warunków i celów integracji określonych w wezwaniu już w momencie składania oferty.