Wszyscy wykonawcy muszą być traktowani na równo

Stan prawny na dzień: 14.06.2013
zebranie

Zasady obowiązujące podczas przetargu są przedstawiane wszystkim oferentom – krajowym i zagranicznym - takie same – zapewnia GDDKiA.

Jak wskazuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad co do wszystkich wykonawców biorących udział w postępowaniu o zamówienie stosowane są te same zasady. Firmy są o nich poinformowane jeszcze przed podpisaniem umowy i nie są one zmieniane w trakcie trwania procedury. Dotyczy to m.in. zmiany wysokości wynagrodzenia, na które strony się umówiły. Obowiązkiem wykonawcy jest skalkulować bardzo dokładnie koszty swojej pracy biorąc pod uwagę wszystkie czynniki ryzyka. Twierdzenie, już na etapie wykonywania umowy, że koszty są niewystraczające nie upoważnia zamawiającego do zwiększenia wynagrodzenia wykonawcy. Byłaby to zmiana kontraktu, która jest możliwa tylko w uzasadnionych przypadkach wskazanych w ustawie Pzp.

Generalna Dyrekcja zwraca również uwagę na błędy jakościowe i zarządcze leżące po stronie wykonawców.

„GDDKiA nie może się, zgadzać na dopłacanie do kontraktów jako swoistej rekompensaty za błędy w zarządzaniu kontraktami popełniane przez generalnych wykonawców. To byłoby nieuczciwe wobec innych i groziłoby utratą unijnych refundacji” – czytamy na oficjalnej stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Docenia jest natomiast praktyka firm wykonawczych, które np. inwestują w systemy monitoringu mające na celu wyeliminowanie czy choćby utrudnienie kradzieży materiałów i urządzeń z placów budów. Sprzyja to nie tylko zabezpieczeniu interesów przedsiębiorców, ale również poprawieniu rentowności kontraktów.

Źródło:

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad