Zamawiający musi mieć dostateczne podstawy do traktowania dokumentacji jako tajemnicy przedsiębiorstwa

Stan prawny na dzień: 13.06.2018
e1c1caee207def8417c3682875b4f86d6aba02ee-medium

Izba w swoich wyrokach wielokrotnie wskazywała, iż dla skutecznego, tj. niepodlegającego uchyleniu zastrzeżenia określonej informacji jako tajemnicy przedsiębiorstwa, zastrzegający podmiot musi wykazać, że:

  • informacja ma charakter techniczny, technologiczny, organizacyjny przedsiębiorstwa lub inny posiadający wartość gospodarczą,
  • informacja nie została ujawniona do publicznej wiadomości,
  • podjęto w stosunku do niej niezbędne działania w celu zachowania poufności

– (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 18 stycznia 2018 r., sygn. akt KIO 55/18)

Zamawiający musi mieć komplet informacji pozwalających mu uznać zastrzeżenie za skuteczne i uzasadniające dokonanie odstępstwa od zasady jawności postępowania. Izba oceniała działanie zamawiającego ex post, na podstawie materiałów, którymi dysponował w momencie podejmowania decyzji o nieodtajnieniu części oferty. Dodatkowe dokumenty mające potwierdzać zasadność zastrzeżenia zostały złożone dopiero na etapie rozprawy, co nie może zostać uznane za działanie prawidłowe. Przedstawienie Izbie dokumentów, do których zamawiający nie miał dostępu na etapie powyższej decyzji, jest spóźnione. W żaden sposób nie może ono potwierdzić zasadności zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa przez wykonawcę.