Czy kosztorys ofertowy, w którym wykonawca dokonał szczegółowej kalkulacji ceny oferty, może zostać objęty tajemnicą przedsiębiorstwa? Sprawdź, jak pewien wykonawca uzasadnił, iż kosztorys cenowy zawiera cenne dla niego informacje o określonej wartości gospodarczej. Mimo dość szczegółowego uzasadnienia, nasz ekspert negatywnie ocenił utajnienie kosztorysu. Powołał liczne orzecznictwo KIO i opinię Urzędu Zamówień Publicznych. Szczegóły w artykule.
Szerzej na temat tajemnicy przedsiębiorstwa w wyrokach KIO piszemy w artykule: Tajemnica przedsiębiorstwa w nowym Pzp – orzecznictwo KIO
Sprawdź także porady naszych ekspertów:
Żeby daną informację uznać za tajemnicę przedsiębiorstwa, uprawniony do korzystania z informacji lub rozporządzania nią musi podjąć pewne działania, by utrzymać ją w poufności. Jest to jedna z koniecznych przesłanek, które warunkują prawidłowe zastrzeżenie tajemnicy przedsiębiorstwa w ofercie. Działania te należy rozpatrywać dwutorowo – jako czynności prawne i zabezpieczenia fizyczne. Jakie faktycznie działania trzeba podjąć, aby skutecznie prawidłowo i skutecznie zastrzec tajemnicę przedsiębiorstwa według ustawy Pzp? Sprawdź w artykule na przykładzie ważnych w tym temacie wyroków KIO.
O wszystkich przesłankach zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa w ofercie piszemy w poniższych artykułach: