tajemnica przedsiębiorstwa

Skutecznie zastrzeżenie tajemnicy przedsiębiorstwa w ofercie

O przesłankach zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa – jakie działania trzeba podjąć, by zachować informacje w poufności

Żeby daną informację uznać za tajemnicę przedsiębiorstwa, uprawniony do korzystania z informacji lub rozporządzania nią musi podjąć pewne działania, by utrzymać ją w poufności. Jest to jedna z koniecznych przesłanek, które warunkują prawidłowe zastrzeżenie tajemnicy przedsiębiorstwa w ofercie. Działania te należy rozpatrywać dwutorowo – jako czynności prawne i zabezpieczenia fizyczne. Jakie faktycznie działania trzeba podjąć, aby skutecznie prawidłowo i skutecznie zastrzec tajemnicę przedsiębiorstwa według ustawy Pzp? Sprawdź w artykule na przykładzie ważnych w tym temacie wyroków KIO.

Czy współpraca z podmiotem trzecim może zostać objęta tajemnicą przedsiębiorstwa?

Pytanie:

Zamawiający prowadzi przetarg nieograniczony i obecnie jest na etapie oceny ofert. Wykonawca oświadczył w JEDZ, że w celu spełnienia warunku udziału w postępowaniu będzie polegał na zdolności innych podmiotów. Wykonawca oświadczył, że jego oferta wraz z załącznikami zawiera informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i załączył uzasadnienie dla zastrzeżenia części oferty jako tajemnicy. Wskazał, że tajemnicę stanowią m.in. zobowiązania podmiotów udostępniających zasoby, oświadczenia JEDZ tych podmiotów oraz wszystkie inne dokumenty dotyczące tych podmiotów, w tym wykaz części zamówienia, której wykonanie zostanie powierzone podwykonawcy.

Wykonawca wskazuje, że zastrzeżone informacje mają dla niego wartość gospodarczą, bowiem dotyczą m.in. posiadanego przez podmioty trzecie doświadczenia, a ich ujawnienie mogłoby negatywnie wpłynąć na możliwość efektywnego konkurowania między przedsiębiorcami i utrudnić mu pozyskanie zasobu w ewentualnych kolejnych zamówieniach, w przypadku np. unieważnienia i powtórzenia postępowania przez zamawiającego.

Wykonawca powołuje się na wyrok KIO o sygn. akt 2024/16: „Informacje w zakresie doświadczenia określonego podmiotu, a także fakt współpracy z danymi partnerami bez wątpienia posiada dla wykonawcy określoną, wymierną wartość gospodarczą”.

W poprzednim unieważnionym przez nas postępowaniu ofertę złożył ten sam wykonawca i załączył do niej dokumenty, tj. zobowiązanie do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów i JEDZ tego samego podmiotu X, których wówczas nie objął tajemnicą przedsiębiorstwa (w obecnym postępowaniu występują dwa podmioty trzecie X i nowy podmiot Y).

Czy zasadne jest objęcie tajemnicą przedsiębiorstwa informacji umożliwiających identyfikację firm, z którymi wykonawca współpracuje i przy pomocy których zamierza wykonywać zamówienie i wykazuje spełnianie warunków udziału w postępowaniu, w szczególności dokumentów w których znajdują się nazwy podmiotów udostępniających zasoby w celu spełnienia przez wykonawcę warunku, tj. JEDZ tych podmiotów, ich zobowiązania, oświadczenia oraz wykaz podwykonawców, w którym są wskazani?

tajemnica przedsiębiorstwa

Skuteczność zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa – jakie działania podjąć, a jakich unikać?

Wykonawca uprawniony jest do zastrzeżenia informacji w ofercie jako stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. Musi jednak wykazać zasadność tej czynności. W postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego dość powszechnym zjawiskiem jest zastrzeganie przez wykonawców informacji jedynie w celu utrudnienia konkurentom dostępu do ofert i załączonych do nich dokumentów. Jakiego rodzaju praktyki funkcjonują w tym obszarze? Jakich działań powinien wystrzegać się zamawiający, chroniąc zastrzeżone informacje – o tym poniżej.

W artykule m.in.:

  • Wykonawca może więc objąć określone informacje tajemnicą przedsiębiorstwa, ale jest jednocześnie zobowiązany do wykazania skuteczności takiego zastrzeżenia.
  • Słuszny w swym założeniu art. 8 ust. 2 ustawy Pzp jest w praktyce patologicznie nadużywany przez wykonawców, którzy zastrzegając informacje będące podstawą do ich ocen, czynią to ze skutkiem naruszającym zasady uczciwej konkurencji, tj. wyłącznie w celu uniemożliwienia weryfikacji przez konkurentów wypełniania przez nich wymagań zamawiającego.
  • W uzasadnieniu zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa wykonawcy często poprzestają na przywołaniu stanowisk interpretatorów lub składów orzekających. Nie jest to wystarczające. Nie funkcjonuje bowiem generalna zasada o możliwości zastrzegania poszczególnych rodzajów informacji, typu wykaz osób, wyjaśnienia wysokości oferowanej ceny itd.
  • Argumentując zastrzeżenie tajemnicy przedsiębiorstwa, wykonawca jest zobowiązany wykazać jego zasadność, np. przedstawić brzmienie stosowanych klauzul umów poufności z pracownikami, jeżeli się na takie powołuje, czy postanowienia obowiązujących u niego regulaminów dotyczących zachowania w poufności zastrzeganych informacji.