dokument

Jak technicznie przebiega badanie i ocena ofert – kolejność wypełniania dokumentów

Pytanie:

Prowadzimy postępowanie na roboty budowlane w trybie podstawowym. W ofertach poprawiliśmy omyłki rachunkowe, zbadaliśmy, czy oferty zawierają RNC itd., a następnie stworzyliśmy kartę badania oferty oraz kartę indywidualnej oceny ofert (dla każdego członka komisji przetargowej). Po utworzeniu tego rankingu wezwaliśmy wykonawcę X nr 1 w rankingu do złożenia podmiotowych środków dowodowych. Wykonawca X nie złożył dokumentów (na wezwanie z art. 274 i 128 ustawy Pzp) – jego oferta podlega odrzuceniu. Następnie stworzyliśmy:

  • drugą kartę indywidualnego badania ofert, gdzie dodano przesłanki odrzucenia wykonawcy X wraz z propozycją uzasadnienia prawnego i faktycznego odrzucenia oferty oraz
  • nową kartę indywidualnej oceny ofert już bez wykonawcy X.

Wezwaliśmy wykonawcę Y (który ma w rankingu nr 2 – 100 pkt) do złożenia dokumentów, ale on również będzie podlegał odrzuceniu.

Stworzyliśmy trzecią kartę badania ofert, uwzględniającą przesłanki odrzucenia wykonawcy X i wykonawcy Y oraz nowy ranking ofert, już bez wykonawcy Y. Czy nasze działania są prawidłowe? Czy jednak powinna być utworzona jedna karta indywidualnego badania oferty już na końcu postępowania (uwzględniająca wersję ostateczną rozstrzygnięcia postępowania – czyli wskazująca podstawy odrzucenia dla wykonawców X i Y) i jeden ranking (ocena ofert), który również zostanie stworzony na końcu postępowania (czyli bez punktacji dla wykonawcy X i Y)? Jak w praktyce odbywa się ocena i badanie ofert?

Jak zweryfikować poprawność dokumentów elektronicznych?

Pytanie:

Otrzymaliśmy ofertę w trybie podstawowym. Deszyfrowanie oferty za pomocą miniPortalu powoduje, iż oferta otwiera się jako odrębne 15 plików PDF. Oferta to skan dokumentów podpisanych podpisem odręcznym i później kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Dokumenty odrębne stanowiące jedną stronę są podpisane prawidłowo (jedna strona jeden dokument, jeden plik, jeden podpis). Problemem jest druk oferty który składa się z 5 stron. W wyniku deszyfrowania oferta jest podzielona na 5 stron odrębnych, tj. 5 plików PDF. Weryfikując dokumenty pojedynczo podpis pokazuje się na stronie 1 i 5 pozostałe – nie są opatrzone poprawnym plikiem podpisu. Weryfikując wszystkie złożone dokumenty razem (weryfikacja podpisu.pl), podpisy są wszędzie. Na każdym dokumencie raport wskazuje jednak „w dokumencie znaleziono 3 rewizje. Rewizje 2, 3 nie zawierają uwierzytelnień elektronicznych”. Co zrobić? Czy uznać ofertę czy ją odrzucić (ewentualnie na jakiej podstawie prawnej?).

Komunikat programu proCertum SmartSign: class java.lang.IllegalArgumentException: Plik 'G:CYFROWAOferta odszyfrowana nr 1Ofertaimg20220728_10225853.pdf' nie jest poprawnym plikiem podpisu pl.unizeto.swing.table.FileToVerify.loadSignatureInfos(Unknown Source) pl.unizeto.swing.table.FileToVerify.(Unknown Source) pl.unizeto.swing.table.FileToVerify.(Unknown Source) pl.unizeto.swing.table.VerifyTableModel.append(Unknown Source) pl.unizeto.pcja.gui.v$54.doInBackground(Unknown Source) javax.swing.SwingWorker$1.call(Unknown Source) java.util.concurrent.FutureTask.run(Unknown Source) javax.swing.SwingWorker.run(Unknown Source) java.util.concurrent.ThreadPoolExecutor.runWorker(Unknown Source) java.util.concurrent.ThreadPoolExecutor$Worker.run(Unknown Source) java.lang.Thread.run(Unknown Source)

Aktualność dokumentów w postępowaniu

Aktualność dokumentów w postępowaniu – zasady oceny

Zamówienia udziela się wyłącznie wykonawcy wybranemu zgodnie z przepisami ustawy Pzp. Wybór ten poprzedza wiele czynności dokonywanych przez zamawiającego. Od momentu otwarcia ofert zamawiający realizuje swoje obowiązki ustawowe i ocenia skuteczność realizacji obowiązków wykonawców. Musi podjąć wiele decyzji i ocenić prawidłowość dokumentów oraz oświadczeń składanych przez wykonawców, m.in. pod kątem ich aktualności. Prawidłowa ocena zamawiającego ma w tym aspekcie wpływ zarówno na losy postępowania, jak i w konsekwencji na jego wynik.

Aktualność to ważny aspekt w zamówieniach publicznych. Wykonawcy muszą pilnować wyznaczonych terminów, tym bardziej że niedochowania niektórych z nich, np. terminu składania ofert, nie da się naprawić. Procedury ustawowe wymagają od zamawiającego weryfikowania sytuacji podmiotowej wykonawcy, jak również prawidłowości jego oferty. W ramach tej weryfikacji sprawdzana jest aktualność przedkładanych na różnych etapach procedury dokumentów. Wynikiem pracy zamawiającego ma być prawidłowe wyłonienie wykonawcy, który będzie realizował zamówienie publiczne.

Sprawdź, jak ocenić terminowość złożenia oferty oraz aktualność dokumentów składanych w postępowaniu o udzielenie zamówienia takich jak:

  • oświadczenia własne (w tym JEDZ),
  • dokumenty potwierdzające brak podstaw do wykluczenia oraz warunki udziału w postępowaniu a także
  • dokumenty i oświadczenia składane przez wykonawców w wyniku wezwania do uzupełnienia bądź wyjaśnienia.