Czy w zapytaniu ofertowym w trybie zasady konkurencyjności można przewidzieć procedurę odwróconą?
W świetle postanowień Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021–2027 nie ma przeciwwskazań do zastosowania procedury odwróconej przy wyborze najkorzystniejszej oferty w postępowaniu. Istotną kwestią jest natomiast to, aby zamawiający wcześniej – w treści zapytania ofertowego – opisał dokładnie sposób badania i oceny ofert.
Zgodnie z art. 139 ustawy Pzp zamawiający może najpierw dokonać badania i oceny ofert, a następnie – kwalifikacji podmiotowej wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona, w zakresie braku podstaw wykluczenia oraz spełniania warunków udziału w postępowaniu. Przy czym warunkiem jest, że przewidział taką możliwość w SWZ lub w ogłoszeniu o zamówieniu.
W treści Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków nie znajdujemy analogicznego przepisu.
Zgodnie z Wytycznymi zamawiający przeprowadza postępowanie z zastosowaniem procedury zasady konkurencyjności. Jest to tryb, w którym w odpowiedzi na ogłoszenie publikowane w BK2021 zainteresowani wykonawcy składają oferty. Zamawiający wybiera spośród nich ważną ofertę, która uzyskała najwyższą liczbę punktów w wyniku dokonanej oceny i porównania ofert według kryteriów oceny wskazanych w zapytaniu ofertowym.
Wytyczne do kwalifikowalności nie regulują w sposób szczegółowy sposobu badania i oceny ofert w postępowaniu. Wskazują natomiast, że zamawiający wybiera jako najkorzystniejszą ofertę:
Zamawiający analizuje treść ofert po upływie terminu wyznaczonego na ich składanie – Sekcja 3.2.2. pkt 20 Wytycznych.
Mając na uwadze sposób prowadzenia procedury odwróconej w kontekście trybu zasady konkurencyjności – nie ma przeciwwskazań do tego, aby zastosować procedurę odwróconą przy wyborze wykonawcy w postępowaniu. Jej zastosowanie zapewni wybór oferty najkorzystniejszej zgodnie z wymaganiami wynikającymi z treści Wytycznych dotyczących kwalifikowalności.
Podstawa prawna