Zaświadczenia z KRK dla wykonawcy z siedzibą w Polsce i członkami zarządu spoza RP

Stan prawny na dzień: 22.04.2024
Zaświadczenia z KRK dla wykonawcy

Od zasady składania przez wykonawcę informacji z polskiego KRK ustawodawca przewidział jeden wyjątek. Według § 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia o podmiotowych środkach dowodowych, jeżeli wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza granicami RP, zamiast  informacji z KRK składa informację z odpowiedniego rejestru, takiego jak rejestr sądowy, albo, w przypadku braku takiego rejestru, inny równoważny dokument wydany przez właściwy organ sądowy lub administracyjny kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania bądź miejsce zamieszkania ma osoba, której dotyczy informacja albo dokument. Nadal jednak wobec członków zarządu wykonawcy (np. spółki z o.o.) mającej siedzibę na terytorium RP składane są informacje z KRK.

Dokumentem, na podstawie którego zamawiający ustala, czy dane osoby zostały prawomocnie skazane za przestępstwa, co do zasady,  jest informacja z KRK. Wynika to z § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie podmiotowych środków dowodowych oraz innych dokumentów lub oświadczeń, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy.

Informacja ta składana jest m.in. na potwierdzenie braku podstaw wykluczenia z art. 108 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp. Zgodnie z tym przepisem,  z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wyklucza się wykonawcę, którego urzędującego członka organu zarządzającego lub nadzorczego, wspólnika spółki jawnej lub partnerskiej albo komplementariusza w spółce komandytowej lub komandytowo-akcyjnej lub prokurenta prawomocnie skazano za przestępstwa, o którym mowa w art. 108 ust. 1 ustawy Pzp. 

Jak wynika literalnie z przywołanej regulacji, obowiązek złożenia zagranicznego odpowiednika informacji z KRK dotyczy wyłącznie wykonawcy, który ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium RP. Chodzi o sytuację osoby lub podmiotu składającego ofertę, nie zaś członków organu zarządzającego wykonawcy z siedzibą na terytorium RP. 

Zmiana rozporządzenia w sprawie podmiotowych środków dowodowych oraz innych dokumentów lub oświadczeń, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, która weszła w życie 22 września 2023 r., pozostała bez wpływu na powyższe.

W przypadku więc sp. z o.o. z siedzibą na terytorium RP, której członkowie zarządu są obywatelami np. Francji, wykonawca powinien złożyć informację z KRK dotyczącą członków zarządu i prokurenta.

Aby uniknąć sporów na etapie badania podmiotowych środków dowodowych, zaleca się, aby  wydana informacja z KRK obejmowała informacje z ECRIS. Zwracam w tym miejscu uwagę na to, że zgodnie z art. 7 ust. 1a ustawy o KRK, w celu uzyskania informacji zarówno z polskiego rejestru karnego jak i z rejestru kraju obywatelstwa niezbędne jest, by wniosek złożyła bezpośrednio osoba zainteresowana – członek zarządu spółki bądź prokurent. W przypadku gdy to spółka składa zapytanie o członka zarządu, odpowiedź obejmuje jedynie informacje z polskiego rejestru karnego.

W tym miejscu przytoczę wyjaśnienie zamieszczone na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/krajowy-rejestr-karny/pytania-i-odpowiedzi:

„Czy, w przypadku gdy spółka składa zapytanie o członka zarządu, rady nadzorczej lub prokurenta spółki, który jest obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej innego niż Polska, uzyska informacje jedynie z polskiego rejestru karnego, czy też z państwa jego obywatelstwa?

Tak, w takim przypadku odpowiedź udzielana jest jedynie z polskiego rejestru karnego.

W przypadku, gdy chcą państwo uzyskać także informacje z rejestru obywatelstwa, członek zarządu, rady nadzorczej lub prokurent spółki musi złożyć wniosek o udzielenie informacji o osobie samodzielnie lub udzielić stosownego pełnomocnictwa”.

Autor:

Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

Ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców, autor licznych profesjonalnych publikacji z dziedziny zamówień publicznych, w...