Od zasady składania przez wykonawcę informacji z polskiego KRK ustawodawca przewidział jeden wyjątek. Według § 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia o podmiotowych środkach dowodowych, jeżeli wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza granicami RP, zamiast informacji z KRK składa informację z odpowiedniego rejestru, takiego jak rejestr sądowy, albo, w przypadku braku takiego rejestru, inny równoważny dokument wydany przez właściwy organ sądowy lub administracyjny kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania bądź miejsce zamieszkania ma osoba, której dotyczy informacja albo dokument. Nadal jednak wobec członków zarządu wykonawcy (np. spółki z o.o.) mającej siedzibę na terytorium RP składane są informacje z KRK.
W praktyce w przetargach dość dużo problemów sprawia ocena dokumentów, które wystawił upoważniony podmiot tj. np. urząd. Niestety przepisy, które regulują poszczególne zaświadczenia, różnią się od siebie. Rozbieżności dotyczą sposobu sporządzenia dokumentów lub ich podpisania czy braku wymogu podpisu. Aby prawidłowo ocenić dokument e-KRK, e-odpisy z KRS czy CEIDG bądź e-ZUS, nie wystarczy znać przepisów rozporządzenia o elektronizacji. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie informacji o poszczególnych elektronicznych zaświadczeniach urzędowych z poszczególnych aktów prawnych. Sprawdź, na co zwrócić uwagę w przypadku takich podmiotowych środków dowodowych.
O elektronicznych dokumentach piszemy także tutaj:
Czy 2022 rok przyniesie zmiany w kwestii zaświadczenia z KRK, jakie wykonawcy składają do przetargu? Nie są tutaj przewidywane żadne modyfikacje przepisów. Zatem warto raz jeszcze powtórzyć ustawowe reguły, które rządziły i będą nadal kierować wymogami w tym zakresie. W poniższym opracowaniu opublikowaliśmy 3 autentyczne pytania o potwierdzenie niekaralności przez wykonawców. Zobacz, jakie zaświadczenia składać dla spółki z o.o. spółki komandytowej. Dowiedz się, jak ocenić niekaralność członków zarządu spółki zarejestrowanej w Polsce, jeśli osoby te mieszkają w innych państwach unijnych i są ich obywatelami. Sprawdź, jak ocenić zaświadczenie z KRK, gdy zawiera starą podstawę prawną.
Być może zainteresują Cię także artykuły: