Zobacz, jak interpretować treść gwarancji wadialnej

Stan prawny na dzień: 17.02.2020
Zobacz, jak interpretować treść gwarancji wadialnej

Przed przekazaniem gwarancji zamawiającemu wykonawcy powinni zweryfikować jej treść. Dzięki temu będą mieć możliwość zareagowania na ewentualne błędy w dokumencie. Jeśli uznają to za konieczne, to mogą również zwrócić się do wystawcy gwarancji o doprecyzowanie jej postanowień.

Więcej na ten temat można przeczytać w dziale Top tematy w artykule „Prawidłowe oznaczenie zleceniodawcy i beneficjenta gwarancji wadialnej”.

W dwóch prezentowanych w Top temacie wyrokach składy orzekające, interpretując treść gwarancji wadialnych, odwoływały się do wynikających z Kodeksu cywilnego reguł wykładni oświadczeń woli. Warto pamiętać, że niekiedy braki lub błędy w treści gwarancji mogą być tak istotne, że nie da się ich usunąć, nawet stosując dyrektywy wykładni oświadczeń woli.

Gwarancja wadialna jest dokumentem, którego nie można uzupełnić ani wyjaśnić. Takie rygorystyczne podejście do wadium stwarza sytuację niekorzystną zarówno dla wykonawcy, jak i zamawiającego. Pierwszy z nich, w wyniku nieswojego błędu (treść gwarancji opiera się na wzorach stosowanych przez bank lub towarzystwo ubezpieczeniowe), może nie uzyskać zamówienia. Zamawiający natomiast, poprzez konieczność odrzucenia oferty z przyczyn formalnych (nieprawidłowego wniesienia wadium), może być zmuszony do wyboru oferty mniej korzystnej niż odrzucona.

Informacje na temat gwarancji wadialnej znajdziesz także tutaj:

Autor:

Krzysztof Hodt

praktyk z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, aktualnie główny specjalista w wydziale zamówień publicznych jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych

Krzysztof Hodt

Krzysztof Hodt

Praktyk z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, aktualnie specjalista w wydziale zamówień publicznych jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce.