Czy organizacja telekonferencji to usługa społeczna?

Dodano: 16.09.2020
Pytanie:

Zamawiający przewidział w planie zamówień publicznych realizację zamówienia dotyczącego organizacji konferencji tj. usługi społecznej. Z uwagi na sytuację związaną z koronawirusem zmieniono formułę wydarzenia. Nadal jest to organizacja konferencji, tyle że w formie zdalnej, przy wykorzystaniu Internetu. Zaplanowano składowe zamówienia, tj. zapewnienie strony internetowej do rejestracji uczestników, zapewnienie prelegentów, nagranie video z konferencji, zapewnienie tłumaczenia, moderatora, panelu dyskusyjnego, materiałów do wysyłki i pomocy technicznej. Czy tego typu zamówienie nadal może być realizowane jako usługa społeczna?

Odpowiedź:

Wskazanych w pytaniu zamówień nie należy traktować jako usługi społecznej. Co prawda usługi te stanowią elementy składowe organizacji konferencji. Jednak biorąc pod uwagę  ich charakter i zakres w stosunku do całego zamówienia, nie stanowią one głównego przedmiotu przy organizacji przedsięwzięcia.

 

Ważne przy tym, że zamówienia te można podzielić (wyodrębnić), a zgodnie z art. 5d ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp zamawiający może udzielić osobnych zamówień, stosując przepisy właściwe ze względu na ich cechy.

Regulacje ustawy Pzp pozwalają na udzielenie danego zamówienia wraz z zamówieniami, do których stosuje się różne przepisy ustawy Pzp. Jednak w myśl 5e ust. 3 pkt 1 ustawy Pzp, uprawnienie takie istnieje wówczas, jeżeli nie jest możliwe określenie, którego rodzaju działalności zasadniczo dotyczy zamówienie. W takim przypadku do udzielenia całego zamówienia stosuje się przepisy ogólne.

Wobec powyższego, w mojej opinii, wskazanego w pytaniu zamówienia z uwzględnieniem jego elementów nie można uznać za usługę społeczną.

Odpowiedź udzielona:

16 września 2020 r.

Autor:

Marta Mikulska-Nawacka

doświadczony praktyk w zakresie stosowania ustawy Pzp przez jednostki zamawiające,

autorka porad i komentarzy praktycznych z zakresu zamówień publicznych

Marta Mikulska-Nawacka

Marta Mikulska-Nawacka

Doświadczony praktyk w zakresie stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych przez jednostki zamawiające. Autorka porad i komentarzy praktycznych z zakresu zamówień publicznych w wydawnictwie...