Poznaj podstawowe reguły konkursu zgodnego z przepisami Kodeksu cywilnego

Dodano: 04.09.2020
Pytanie:

Prowadzę konkurs w trybie art. 70 Kodeksu cywilnego. Zapytanie dotyczy poprawności dobrania kryteriów oceny ofert. Przedmiotem konkursu jest najem pomieszczenia (na wykonywanie usługi) wraz ze sprzętem i wyposażeniem. W ostatnim konkursie cena oferty składała się z ceny za:

  • czynsz za powierzchnię i
  • dzierżawę sprzętu.

i wygrała w nim oferta z najwyższą łączną ceną (100%) za oba elementy. W tej edycji konkursu chcielibyśmy wprowadzić następujący zapis: „Oferent, który po wygraniu konkursu przejdzie pozytywnie weryfikację i stanie się partnerem (w związku z czym może korzystać ze zniżek i preferencyjnych stawek za wynajem powierzchni), nie będzie obciążony taką stawką czynszu jak podana w ofercie tylko stawką preferencyjną zgodną z obowiązującym partnerstwem”.

Czy taki zapis nie powoduje, że oferty w rezultacie nie będą porównywalne tj. ocenimy inny poziom ceny, inny czynsz itp. który da wygraną konkretnemu wykonawcy a potem go zmniejszymy i w rezultacie wybierzemy dużo niższy czynsz niż oferty początkowe?

Co w sytuacji, gdy ofertę złoży partner i podmiot niebędący partnerem – czy można oba te podmioty porównywać, z góry wiedząc, że nie są sobie równe pod kątem stawek za czynsz (partner ma stawki preferencyjne i będzie dużo tańszy na tym etapie)?

Czy biorąc pod uwagę powyższe, należałoby na poziomie oferty ocenić tylko poziom czynszu za wyposażenie i wybrać ofertę z najwyższą stawką (nie będzie się to zmieniało na poziomie całej umowy bez względu na partnerstwo lub jego brak)? W przypadku czynszu za powierzchnię zaś można by wpisać, że stawka będzie uzależniona od pozycji wykonawcy (tj. partner lub inny podmiot) i tutaj byłaby podana np. wartość np. za 1 m2 czynszu lub inny przelicznik, ale trzeba wówczas określić obowiązującą wartość czynszu w każdej sytuacji.

Przedmiotem prowadzonego „konkursu” jest oddanie w najem pomieszczenia. Do zawarcia takiej umowy nie mają zastosowania przepisy ustawy Pzp. Oddający w najem, stosujący procedurę przetargu opisaną Kodeksie cywilnym, powinien ustalać jej warunki w sposób zgodny z „dobrymi obyczajami”. Nie widzę przeszkód, by w okolicznościach uzasadnionych faktycznymi potrzebami organizatora przetargu, oceniać oferty z zastosowaniem kryterium „cena najmu wyposażenia”.

Kwestii wysokości czynszu nie należy z całą pewnością zupełnie pomijać i zostawiać do określenia przez najemcę. Może się bowiem okazać, że czynsz nieoceniany, zaoferowany przez oferenta, który złoży najkorzystniejszą ofertę w ramach innych kryteriów, będzie niższy niż ten ustalany na preferencyjnych warunkach.

Jeżeli istnieje potrzeba preferencji podmiotu będącego partnerem i jest to uzasadnione jakimiś obiektywnymi względami, wówczas być może dobrym rozwiązaniem będzie określenie  z góry stawki czynszu zarówno dla partnera jak i dla innego podmiotu. W takiej sytuacji zalecam wskazanie na etapie przetargu „warunków uzyskania statusu partnera”.

Pozostało jeszcze 60% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CPV

Zamów dostęp

Masz dostęp do portalu?

Zaloguj się.

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

Ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców, autor licznych profesjonalnych publikacji z dziedziny zamówień publicznych, w...