Zamawiający przeprowadził postępowanie o zamówienie publiczne na budowę kanalizacji sanitarnej. Przetarg odbył się w formie licytacji elektronicznej. Zadanie obejmuje 3 miejscowości. W dwóch realizacja przebiegła bez przeszkód, a w trzeciej realizowanej w tym roku, są problemy. Poziom wód gruntowych jest obecnie zbyt wysoki. Zgodnie z projektem, wykopy otwarte mają być wykonane do głębokości nawet 4,5 m poniżej poziomu terenu. Wykonawca poinformował, że tej części zadania w sposób przewidziany w dokumentacji i przetargu, nie jest w stanie wykonać. Powołuje się na "silę wyższą" i proponuje wykonanie tych prac przewiertem sterowanym. Zmiana technologii wykonania pociągnie za sobą wzrost kosztów zadania o ok. 450.000 zł. Umowa stanowi:
Strony będą zwolnione od odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązań wynikających z umowy, o ile niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania nastąpiło wskutek siły wyższej w rozumieniu kodeksu cywilnego.
Strona, która zamierza żądać zwolnienia z odpowiedzialności z powodu siły wyższej zobowiązana jest powiadomić drugą stronę na piśmie, bez zbędnej zwłoki, o jej zajściu i ustaniu."
Czy wysoki poziom wód gruntowych – nie notowany od lat – można uznać za siłę wyższą? Czy na podstawie wyżej cytowanego zapisu umowy zamawiający może rozwiązać umowę z wykonawcą i ogłosić nowy przetarg na wykonanie kanalizacji przewiertem? Jeśli tak, to czy wykonanie studzienek i wejść sieci na poszczególne działki można pozostawić dotychczasowemu wykonawcy, czy też należy ogłosić przetarg na całość zadania?
Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:
Zaloguj się.