Czytałam niedawno zapisy SWZ jednego ze szpitali dotyczące kryteriów oceny na usługę cateringową, która przedstawiała się następująco: 80% cena i 20% odległość kuchni do szpitala, w kryterium była zachowana gradacja polegająca na ocenie tego kryterium: do 10 km – 20 pkt, do 20 km – 10 pkt, do 30 km – 5 pkt, powyżej 30 km a mniej niż 60 km – 0 pkt. Czy taki element może stanowić kryterium oceny?
W postępowaniu na wykonanie robót budowlanych opis przedmiotu składa się z:
Czy zamawiający klasyczny (art. 4 ust. 1) może w takim wypadku zastosować w kryterium oceny ofert wagę 80% dla ceny? W treści specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych wskazano: „Specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych stanowią opracowania zawierające w szczególności zbiory wymagań, które są niezbędne do określenia standardu i jakości wykonania robót, w zakresie sposobu wykonania robót budowlanych, właściwości wyrobów budowlanych oraz oceny prawidłowości wykonania poszczególnych robót”.
Regulacje ustawy Pzp narzucają zamawiającym publicznym, aby stosowali w postępowaniu cenę jako kryterium, którego waga nie przekracza 60%. Aby móc natomiast zwiększyć wagę kryterium ceny, zamawiający musi dokonać analizy głównych elementów, które składają się na przedmiot zamówienia. Nowa ustawa Pzp wprowadziła zmiany w tym obszarze względem poprzednich regulacji. Sprawdź, czy w nowym stanie prawnym kryterium ceny o wadze powyżej 60% będzie łatwiejsze do zastosowania niż dotychczas.
W tym artykule przeczytasz:
Zgodnie z postanowieniami art. 246 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. poz. 2019 ze zm.) zamawiający publiczni, o których mowa w art. 4 pkt 1 i 2, oraz ich związki nie stosują kryterium ceny jako jedynego kryterium oceny ofert albo jako kryterium o wadze przekraczającej 60%.
Zamawiający publiczni, o których mowa w art. 4 pkt 1 i 2, oraz ich związki mogą zastosować kryterium ceny jako jedyne kryterium oceny ofert albo jako kryterium o wadze przekraczającej 60%, jeżeli określą w opisie przedmiotu zamówienia wymagania jakościowe odnoszące się do co najmniej głównych elementów składających się na przedmiot zamówienia.
Zasada ograniczeń w korzystaniu z kryterium ceny w postępowaniu obowiązywała także na gruncie poprzednich przepisów – ustawy Pzp z 29 stycznia 2004 r. (art. 91 ust. 2a ustawy).
W aktualnym stanie prawnym przewidziano pewne zmiany, które mogą ułatwiać zastosowanie regulacji w praktyce. Najważniejsze wśród nich jest to, iż:
Jak te zmiany przekładają się na codzienną praktykę zamawiających?
W jaki sposób trzeba opisać wymóg jakościowy przy zakupie artykułów spożywczych, aby można było zastosować do tego zamówienia jedyne kryterium oceny ofert 100% cena? Czego powinien dotyczyć w tym przypadku szczegółowy opis przedmiotu zamówienia?
Eksperci portalu oferują kompleksową wiedzę i wsparcie w zakresie zamówień publicznych.