Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy Pzp z 11 września 2019 r. prezes UZP informuje m.in. o aktualnych progach unijnych, ich równoważności w złotych oraz o równoważności w złotych kwot wyrażonych w ustawie w euro a także o średnim kursie złotego w stosunku do euro stanowiącym podstawę przeliczenia wartości zamówień.
Natomiast zgodnie z ustępem 4 tego artykułu do przeliczania kwot wartości zamówień wyrażonych w ustawie w euro stosuje się średni kurs złotego w stosunku do euro.
Czy wobec tego zamawiający jest zobowiązany przeliczać wartość zamówienia na złote według średniego kursu euro (4,2693) podanego przez prezesa UZP tylko w przypadku zamówień, których wartość jest wyższa niż progi unijne lub im równa? Co w sytuacji kiedy wartość usługi polegającej np. na występie artystycznym zostanie oszacowana na 28.000 euro? Czy w takiej sytuacji zamawiający przelicza wartości na złote po kursie euro z dnia szacowania czy też po kursie podanym przez prezesa UZP? W zależności od przyjętego kursu przeliczenia wartość tego zamówienia będzie wynosiła albo poniżej 130.000 zł albo powyżej tej kwoty.
Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:
Zaloguj się.