Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
W 2010 r. liczba wniesionych odwołań w stosunku do 2009 r. wzrosła o ponad 42%. Wzrost ten spowodowany był przede wszystkim zmianą systemu środków ochrony prawnej, dokonaną w 2009 r. Trzyinstancyjną procedurę (protest, odwołanie i skarga) ograniczono do dwóch instancji - odwołania wnoszonego bezpośrednio do KIO oraz skargi na orzeczenie KIO, składanej do właściwego sądu okręgowego. Wyeliminowanie protestu składanego do zamawiającego przełożyło się na zwiększenie liczby odwołań wnoszonych jako pierwszy środek ochrony prawnej. Przeczytaj tekst i dowiedz się m.in. o tym, jaki termin przysługuje na wniesienie odwołania i jaka jest jego forma, co musisz wiedzieć o składaniu pełnomocnictw przez wykonawców, kto ma interes w uzyskaniu danego zamówienia, czy musisz wymagać referencji od wykonawców, kto ponosi koszty postępowania odwoławczego oraz kiedy informacja staje się tajemnicą przedsiębiorstwa.
Ustawa o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych z dnia 5 listopada 2009 r. (Dz.U. Nr 206, poz. 1591) wprowadziła do systemu zamówień publicznych nową instytucję, polegającą na możliwości skorzystania przez wykonawców z niektórych zasobów podmiotów trzecich, w tym ich wiedzy i doświadczenia.
Czy osoby nieprowadzące działalności gospodarczej mogą składać oferty w postępowaniu o zamówienie publiczne? Jeśli tak, to czy zamawiający powinien od nich wymagać wszystkich dokumentów i oświadczeń wskazanych w rozporządzeniu w sprawie rodzajów dokumentów czy może z niektórych zrezygnować - jeśli tak, to z których? Sprawdź, jak postępować w takim przypadku.
W świetle przepisów Kodeksu cywilnego, zwłaszcza wyrażonej w art. 3531 zasady swobody umów, strony umowy cywilnoprawnej mają dowolność w zakresie jej modyfikacji. Z odmienną sytuacją mamy do czynienia na gruncie ustawy Prawo zamówień publicznych. Dopuszcza ona dokonywanie zmian umowy w sprawie zamówienia publicznego tylko i wyłącznie w przypadku zaistnienia przesłanek wskazanych w jej art. 144 ust. 1, przy czym przepis ten nie wprowadza żadnego różnienia pomiędzy umowami dotyczącymi usług, dostaw i robót budowlanych.
Nieczęsto zdarza się, żeby wykonawca sam z siebie poinformował zamawiającego o tym, że w jego ofercie jest nieważny dokument i potem jeszcze tego dokumentu nie uzupełnił. Zdziwiony? Ta historia zdarzyła się naprawdę…
Niedawna uchwała Sądu Najwyższego w sprawie nieprawidłowej stawki VAT w ofertach w zasadzie rozwiązuje ten problem. W zasadzie, ponieważ błędna stawka jest błędem w obliczeniu ceny, pod warunkiem że nie jest tzw. inną omyłką. No właśnie: kiedy zatem błędna stawka VAT jest omyłką?
Zbliżają się święta i w ramach świątecznych upominków pracodawcy często obdarowują swoich pracowników bonami towarowymi. Pracodawcy „publiczni”, aby takie bony zakupić często muszą przeprowadzić postępowanie. Jak określić kryteria oceny ofert w takim postępowaniu? Poniższe wyniki kontroli przeprowadzonej przez Prezesa UZP wskazują, jak na pewno tego nie robić.
Udzielenie zamówienia uzupełniającego nie polega na „domawianiu” brakującego asortymentu u wykonawcy zamówienia podstawowego na dotychczasowych warunkach. Jak się okazuje nie wszyscy zamawiający mają tego świadomość…
Według niedawnego komunikatu UZP zamawiający często łamią przepisy dotyczace opisu przedmiotu zamówienia w postępowaniach na dostawę samochodów. Przykładem może być jedno z takich postępowań: pewien zamawiający ogłosił przetarg nieograniczony na dostawę autobusu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych. Podane w opisie parametry pojazdu spełniała tylko jedna marka samochodu, a wykonawca ją oferujący otrzymał zamówienia pomimo niespełeniania warunków udziału w postępowaniu. Czy stanowi to narusznie ustawy Pzp?
W jakiej formie wykonawca powinien złożyć polisę, aby potwierdzała ona ubezpieczenie? W jakim celu wykonawca składa polisę i czy nieopłacenie składki ubezpieczeniowej oznacza, że polisa jest nieważna? Zobacz, jak oceniać polisy OC składane przez wykonawców.
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!