Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Czy zawsze masz obowiązek unieważnić postępowanie w określonych w ustawie Pzp okolicznościach? Kiedy nie musisz tego robić? Jakie masz obowiązki względem wykonawców w związku z unieważnieniem postępowania? I w końcu, jak ponownie przeprowadzić zamówienie po unieważnieniu postępowania? Odpowiedzi znajdziesz w tekście.
Dnia 25 maja 2011 r. weszło w życie rozporządzenie nakazujące zamawiającym kupującym samochody stosować także inne niż cena kryteria oceny ofert. Wybierane pojazdy oprócz tego, że mają być tanie, muszą jeszcze spełniać określone ekologiczne wymagania. W przypadku jakich pojazdów trzeba stosować dodatkowe kryteria? Kiedy zamawiający nie ma obowiązku ich stosowania? Jak sporządzać opisy pozacenowych kryteriów? Sprawdź, zanim przyjdzie Ci ogłosić przetarg na zakup nowych pojazdów.
Czy dokumenty służące dodatkowej kwalifikacji można uzupełniać i wyjaśniać? Jeśli tak, to jak je potem oceniać, bo czy można poddać ocenie punktowej uzupełniony dokument? Czy posługiwanie się potencjałem innych podmiotów można brać pod uwagę tworząc listę rankingową? No i w końcu - jak przygotować opis dodatkowej kwalifikacji? Zobacz, jak stworzyć zgodny z przepisami ranking wykonawców.
Błędy w zakresie określenia stawki VAT w ofercie wykonawcy co do zasady w doktrynie uznawane były jeszcze do niedawna za niepoprawialne i skutkowały koniecznością odrzucenia oferty na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp. Niestety na chwilę obecną brak jest jednolitej wykładni tego zagadnienia, co skutkuje chaosem nie tylko orzeczniczym ale także decyzyjnym. Zamawiający zdani są na własne interpretacje i decyzje. Poniżej przedstawione zostały dwie odmienne linie orzecznicze w tej kwestii, które powinny pomóc zamawiającym podjąć decyzję, jak postąpić w danej sprawie, a także wyniki kontroli uprzedniej.
W tym tygodniu prezentujemy kolejne etapy postępowania przy zaistnieniu podejrzenia, że w ofercie wykonawca zaproponował rażąco niską cenę. Sprawdź, jak zamawiający powinien oceniać wyjaśnienia od wykonawcy i w jaki sposób wykonawca może udowodnić, że zaproponowana przez niego cena nie jest rażąco niska.
Na przestrzeni ostatnich kilku lat można było zaobserwować wzmożone zainteresowanie przez wykonawców udziałem w przetargach publicznych. Z powodu spowolnienia gospodarczego coraz więcej przedsiębiorców szuka możliwości zdobywania zleceń właśnie w zamówieniach publicznych. Duża konkurencja na tym rynku doprowadziła do sytuacji, że oferenci licząc na wybraną, muszą obniżać ceny ofertowe. Jednak kiedy uznać, że wykonawca zaproponował cenę rażąco niską?
Kiedy zamawiający ma prawo zatrzymać wadium - czy tylko w sytuacji „fizycznego” braku dokumentu, czy także wtedy gdy uzupełniony dokument nie potwierdza spełniani warunku udziału w postępowaniu? Czy wykonawca może wnieść odwołanie do KIO na czynność zatrzymania wadium, jakie ma szanse na wygranie i czy to w ogóle mu się opłaca? O tym w niniejszym tekście.
Postępowania na zamówienia z obszaru informatyki nie muszą być trudne do przeprowadzenia. Właściwie ukształtowane zapisy umowy mogą zaś gwarantować pomyślną współpracę z wykonawcą. W poniższym tekście przeczytasz o rekomendacjach UZP dotyczących trybu postępowania na zamówienia informatyczne oraz o najczęściej występujących w tym zakresie błędach zamawiających. Dowiesz się też, jak właściwie dokonać opisu przedmiotu zamówienia na system informatyczny i jakie jego zapisy uznawane są za nieprawidłowe. Podpowiemy Ci również, jakie regulacje zawrzeć w umowie, by zagwarantować sobie prawo do modyfikacji i rozbudowy zamówionego na potrzeby Twojej jednostki systemu informatycznego.
Okazuje się, że publikacja ogłoszenia o zamówieniu w Dzienniku Urzędowym UE wcale nie daje gwarancji, że wartość zamówienia przekracza progi unijne. W konsekwencji, termin na wniesienie ewentualnego odwołania może być krótszy, aniżeli przekonani są wykonawcy.
Niedługo wejdzie w życie nowelizacja ustawy Pzp umożliwiająca zamawiającym wykluczanie z postępowania niesolidnych wykonawców bez wyroku sądu, już na etapie sprawdzania ofert. Dlaczego taki przepis został wprowadzony i jakie konsekwencje niesie za sobą? Czy będzie - jak chcą niektórzy - stanowił pole do nadużyć dla zamawiających, czy może - jak twierdzą inni - będzie skutecznym sposobem na nierzetelnych wykonawców?
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!