Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Zamawiasz skomplikowane usługi lub dostawy? Nie jesteś pewien, czego konkretnie powinieneś wymagać od wykonawców? Skorzystaj z trybu negocjacji z ogłoszeniem. Procedura ta umożliwia Ci doprecyzowanie warunków udziału w postępowaniu czy opisu przedmiotu zamówienia w trakcie negocjacji z wykonawcami. Publikacja ogłoszenia zapewnia z kolei uzyskanie wielu konkurencyjnych ofert! Sprawdź, kiedy i w jaki sposób możesz zastosować ten tryb.
Przygotowanie i przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na roboty budowlane jest bardziej skomplikowane, niż na usługi lub dostawy. Przewidziane są dla nich odrębne regulacje, dotyczące szacowania wartości oraz opisu przedmiotu zamówienia. Obowiązują również inne progi wartościowe, od których uzależnione jest stosowanie procedury „unijnej”. Potrzebna jest także wiedza z zakresu prawa budowlanego. Sprawdź więc, jak przygotować się do postępowania na roboty budowlane.
Coraz mniej firm decyduje się na spór z zamawiającym przed KIO. Wysokie wpisy od odwołań, niekorzystne dla oferentów zasady rozliczania wpisów i rygorystyczne reguły liczenia terminów. Wszystko to powoduje, że złożenie odwołania oferenci muszą dokładnie skalkulować.
Bardzo częstym problemem zamawiających jest prawidłowe oszacowanie wartości usług szkoleniowych. Czy bowiem zaliczać do niej wszystkie zamawiane szkolenia w ciągu roku, czy może grupować je tematycznie i zamawiać poszczególne bloki? Sprawdź, jak właściwe oszacować usługi szkoleniowe oraz ocenić, czy zamawiane usługi to rzeczywiście szkolenia.
Na orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej stronom oraz uczestnikom postępowania odwoławczego przysługuje stosowna skarga do sądu. Wyłącznie właściwym do rozpatrzenia tej skargi jest sąd okręgowy siedziby albo miejsca zamieszkania zamawiającego.
Termin związania ofertą może być przedłużony bądź na wniosek zamawiającego za zgodą wykonawcy, bądź przez oświadczenie wykonawcy. Co istotne, niezłożenie przez wykonawcę takiego oświadczenia nie może stanowić przyczyny jego wykluczenia.
Zasada jawności jest jedną z podstawowych zasad, na których opiera się Prawo zamówień publicznych. Jawność i przejrzystość działania zamawiających i wykonawców w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego ma na celu, zgodnie z opinią UZP, ograniczenie zjawisk patologicznych w sferze zamówień publicznych. Protokół oraz wszelkie oświadczenia i zaświadczenia składane w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego stanowiące załącznik do protokołu są jawne i powinny być udostępnione do wglądu wszystkim zainteresowanym osobom.
W postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego na roboty budowlane często zdarzają się omyłki w kosztorysach. Przy dużej ilości formularzy do wypełnienia nietrudno o błąd. Jak zatem postąpić, gdy taką omyłkę w kosztorysie ofertowym wykonawcy zauważysz? Kiedy i w jaki sposób możesz ją poprawić bez narażania się na słuszne odwołania wykonawców i zarzuty organów kontrolujących?
W postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego niejednokrotnie pojawiają się wątpliwości, czy podstawą wykluczenia wykonawcy może być brak wypełnienia rubryki formularza ofertowego dotyczącej ceny zamówienia.
Ustawa Pzp w odniesieniu do trybów udzielania zamówień, w ślad za dyrektywami 2004/17/WE2, 2004/18/WE3 oraz 89/6654 i 92/135, jako podstawowe tryby wymienia:przetarg nieograniczony oraz przetarg ograniczony.Skorzystanie z możliwości przeprowadzenia postępowania w trybie:dialogu konkurencyjnego, negocjacji z ogłoszeniem, negocjacji bez ogłoszenia, zamówienia z wolnej ręki, zapytania o cenę czy też licytacji elektronicznej zostało ograniczone i uzależnione od wystąpienia konkretnych przesłanek określonych w ustawie Pzp.Skorzystanie z tych trybów jest wyjątkiem od ogólnej zasady stosowania trybów podstawowych, dlatego przesłanki ich zastosowania należy interpretować ściśle, a każdy podmiot, który się na nie powołuje, musi być w stanie je udowodnić.
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!