Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
W przetargu ograniczonym ogłoszenie odgrywa bardzo istotną rolę. Na podstawie zawartych w nim informacji wykonawca zdecyduje, czy przystąpi do Twojego postępowania. W odróżnieniu od przetargu nieograniczonego w ogłoszeniu o przetargu ograniczonym nie zawierasz informacji o:terminie składania i otwarcia ofert oraz zamiarze ustanowienia dynamicznego systemu zakupów. Umieścisz w nim natomiast informację o liczbie wykonawców, których zaprosisz do składania ofert. Pamiętaj, że liczba ta nie może być mniejsza niż 5 i większa niż 20.
Przetarg ograniczony składa się z dwóch etapów postępowania, w których musisz wykonać szereg czynności. W tym tekście prezentujemy Tobie szczegółowe informacje na temat poszczególnych czynności w każdym z tych etapów. Zachęcam Cię do zapoznania się z poniższymi wskazówkami. Mogę one pomóc ustrzec się Tobie przed ryzykiem odwołań w Twoim postępowaniu.
Przetarg ograniczony to tryb udzielenia zamówienia, w którym, w odpowiedzi na publiczne ogłoszenie o zamówieniu, wykonawcy składają wnioski o dopuszczenie do udziału w przetargu, a oferty mogą złożyć wykonawcy, których zaprosisz do składania ofert. Jest to podstawowa, oprócz przetargu nieograniczonego, procedura udzielania zamówień publicznych (zgodnie z art. 10 ustawy Pzp). Możesz z niej skorzystać zawsze, niezależnie od rodzaju i wartości zamówienia. Zanim jednak podejmiesz decyzję o wyborze odpowiedniego trybu, przeczytaj o wadach i zaletach przetargu ograniczonego.
Urząd Zamówień Publicznych w swojej opinii prawnej wyjaśnił różnicę między opisem sposobu dokonywania oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu i warunków udziału w postępowaniu. Przeczytaj, na czym one polegają. Poniższe wskazówki mogą okazać się pomocne dla udzielania Twojego zamówienia.
Zabezpieczenie należytego wykonania umowy jest niezwykle ważnym elementem realizacji zamówienia publicznego. Służy ono pokryciu Twoich roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. Biorąc po uwagę, że realizując zamówienie publiczne, wydatkujesz środki publiczne, powinieneś dbać o maksymalne zabezpieczenie Twoich interesów, w celu uzyskania zakładanych przez Ciebie rezultatów, wynikających z zawartej umowy. Z poniższego tekstu, na praktycznych przykładach, dowiesz się o celach, terminach i formach wniesienia zabezpieczenia, a także sposobie jego zwrotu. Wskazane zostaną również kierunki działań, jakie powinieneś podjąć, aby uniknąć błędów i nieprawidłowości, skutkujących w efekcie brakiem zabezpieczenia Twoich interesów.
Prawidłowe ogłoszenie o zamówieniu jest bardzo istotne dla Twojego postępowania. Pamiętaj, że w przypadku błędnego ogłoszenia, może dojść do unieważnienia Twojej umowy oraz narazisz się na zarzuty podczas kontroli. Zapoznaj się z poniższym tekstem, a dowiesz się o wszystkich niezbędnych regulacjach, które musisz znać, by zgodnie z prawem publikować ogłoszenia. Znajdziesz tu szczegółowe i czytelne wskazówki, jak w prosty sposób dokonać publikacji ogłoszenia o zamówieniu.
Jeśli chcesz otrzymać od wykonawców prawidłowo przygotowane, niepodlegające odrzuceniu oferty, zawierające niezbędne informacje, które umożliwią ich ocenę oraz wybór najkorzystniejszej, warto, abyś przygotował gotowy do wypełnienia formularz oferty. Mimo że ustawa Pzp nie wymaga od Ciebie, abyś w postępowaniu o zamówienie publiczne sporządzał taki formularz, to w praktyce ułatwi on pracę zarówno Tobie, jak i wykonawcom.
„Duża nowelizacja” ustawy Pzp wprowadziła niewielką zmianę w ustawowej definicji usługi. Obecnie przez usługi należy rozumieć wszelkie świadczenia, których przedmiotem nie są:roboty budowlane, dostawy,a są usługami określonymi w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów w sprawie wykazu usług priorytetowych i niepriorytetowych.
Jeśli zawierasz z wykonawcą umowę nabycia nieruchomości, która jeszcze nie powstała albo wymaga przeprowadzenia robót budowlanych (np. modernizacji) o wartości powyżej 14.000 euro, sprawdź, czy nie musisz podpisać jej w trybie ustawy Pzp. Stanie się tak, wówczas gdy Twoja jednostka na podstawie zawartej umowy finansuje roboty budowlane dotyczące tej nieruchomości. W takim przypadku umowa będzie dotyczyć – oprócz nabycia nieruchomości – także robót budowlanych. Ich zlecenie z kolei podlega ustawie Pzp.
Szereg czynności w postępowaniu zastrzeżonych jest do wyłącznej kompetencji kierownika zamawiającego. Dla ważności tych czynności konieczne będzie, aby na dotyczącym ich dokumencie znalazł się podpis kierownika bądź osoby upoważnionej do występowania w jego imieniu. Czynność niezatwierdzoną przez kierownika każdy z wykonawców będzie mógł łatwo podważyć. To z kolei zmusi Cię do przeprowadzania jej od początku i niepotrzebnej straty czasu! Upewnij się, kto pełni rolę kierownika zamawiającego w Twojej jednostce, komu można powierzyć zastrzeżone dla niego zadania, które czynności w postępowaniu bezwzględnie musi zatwierdzić kierownik i jak kształtuje się odpowiedzialność za realizowane zadania zarówno samego kierownika, jak i osoby, której powierzył ich realizację.
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!