Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Wprowadzenie w życie małej nowelizacji, która obowiązuje od 22 grudnia 2009 r. spowodowało konieczność dostosowania do nowych przepisów innych aktów wykonawczych. Dotyczy to m.in. rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane. W chwili obecnej zakończone zostały prace nad projektem rozporządzenia i został on przekazany do podpisu Prezesa Rady Ministrów. Jeszcze trochę potrwa zanim nowe przepisy zaczną obowiązywać, natomiast już teraz możesz przygotować się na nadchodzące zmiany.
Mała nowelizacja pociągnęła za sobą nie tylko zmiany w samej ustawie Pzp, ale również w rozporządzeniach wykonawczych. Dotyczy to m.in. rozporządzenia w sprawie nowych wzorów ogłoszeń zamieszczanych w Biuletynie ZP. Przeczytaj ten tekst i dowiedz się, jak prawidłowo powinieneś opublikować swoje ogłoszenie!
Pierwsza z przygotowanych nowelizacji ustawy Pzp właśnie wchodzi w życie. Ustawa antykryzysowa, bo o niej mowa, zacznie obowiązywać od 22 grudnia 2009 r. Wyjątkiem jest zmieniony art. 38 ustawy Pzp dotyczący wyjaśnień treści siwz. Przepis ten w nowym brzmieniu należy stosować już od momentu ogłoszenia ustawy, tj. od 7 grudnia 2009 r. Przeczytaj ten tekst, aby nie narażać się na zarzuty!
Wykonanie dodatkowych usług bądź robót budowlanych musi zostać poprzedzone procedurą udzielenia zamówienia publicznego, której konsekwencją jest zawarcie umowy. Zamówienia udzielisz w procedurze z wolnej ręki. Dopiero po jej zakończeniu wykonawca może przystąpić do realizacji zamówienia dodatkowego, a Ty jako zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Bez spełnienia tych przesłanek wykonawca nie może w zgodzie z ustawą Pzp realizować zamówienia dodatkowego. W przypadku jego realizacji czyni to na własne ryzyko.
W zeszłym tygodniu ustawa antykryzysowa trafiła do podpisu Prezydenta RP. Teraz trzeba poczekać na jej opublikowanie w Dzienniku Ogłoszeń i po 14 dniach licząc od tego momentu zacznie ona obowiązywać. Jest jednak jeden wyjątek. Otóż nowe brzmienia art. 38 ustawy wejdzie w życie już od chwili publikacji. To znaczy, że już teraz musisz wiedzieć, jakie zmiany będą Ciebie w związku z tym czekać i jak się powinieneś na nie przygotować. Poprosiliśmy o wypowiedzenie się w tej kwestii wybitnego specjalistę z zakresu prawa zamówień publicznych.
Czy wiesz, że kontrola może zostać przeprowadzona w każdej jednostce zamawiającej – bez względu na pochodzenie i wielkość wydatkowanych środków? Wystarczy, że jakiś niezadowolony wykonawca doniesie Prezesowi UZP o nieprawidłowościach w Twojej procedurze. Jeśli w dodatku podejrzenia błędów są uzasadnione, wkrótce zapukają do Twojej jednostki kontrolujący… Aby uniknąć głównych błędów stwierdzanych podczas kontroli i zapobiec karom za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, unieważnieniu postępowania czy nieważności umowy, zapoznaj się z przygotowanym przez nas zestawieniem.
Ogłoszenia, o których mowa w ustawie Pzp: zamieszczasz w Biuletynie ZP udostępnianym na stronach portalu internetowego UZP lub przekazujesz do Urzędu Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich celem opublikowania ich w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Uzupełnienie dokumentów dotyczy oświadczeń i dokumentów:składanych przez wykonawcę na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu, czyli dotyczących właściwości tego wykonawcy orazodnoszących się do przedmiotu oferty, które potwierdzają, że oferowane przez wykonawcę usługi, dostawy lub roboty budowlane spełniają Twoje wymagania opisane w siwz. Przeczytaj ten tekst, abyś miał pewność, że nie naruszasz przepisów ustawy Pzp, a tym samym nie narażasz się na zarzuty.
Jakość jest pojęciem trudnym do zdefiniowania i praktycznie niemierzalnym. Fakt ten nastręcza zamawiającym wiele problemów - przede wszystkim w postaci protestów wykonawców, którzy często w takich przypadkach zarzucają zamawiającym łamanie zasad uczciwej konkurencji i równego traktowania. Nie należy jednak z tych powodów zaniechać jego stosowania. Dobrze opisane i zdefiniowane kryterium jakości pomoże Ci rzeczywiście uzyskać rzecz, która spełnia w pełni Twoje oczekiwania. Sprawdź, jak formułować kryterium jakości, aby z jednej strony uzyskać satysfakcjonujące oferty, a z drugiej uniknąć protestów i odwołań!
W tym tygodniu przedstawiamy II część wywiadu dotyczącego zmian, jakie ma wprowadzić tzw. nowelizacja antykryzysowa ustawy Pzp. Nie czekaj, aż zmiany wejdą w życie. Sprawdź już teraz, jak nowelizacja ustawy Pzp może wpłynąć na Twoje codzienne obowiązki.
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!