Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
W zeszłym tygodniu Sejm uchwalił w III czytaniu „antykryzysową nowelizację ustawy Pzp”. To jedna z 2 nowelizacji, nad którymi w ostatnim czasie trwały prace w Sejmie. Druga tzw. duża nowelizacja przyniesie nam jeszcze większe zmiany w prawie zamówień publicznych.
Wykonawcy wchodzący w skład konsorcjum muszą spełniać postawione przez Ciebie jako zamawiającego warunki uczestnictwa w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Sposób ich sprawdzenia różni się jednak od sposobu sprawdzania spełniania warunków przez „zwykłego” wykonawcę. Przeczytaj ten tekst i upewnij się, że postąpiłeś zgodnie z przepisami ustawy Pzp.
Jedynym warunkiem dopuszczenia możliwości złożenia oferty częściowej jest podzielność przedmiotu zamówienia (art. 83 ust. 2 ustawy Pzp). Oznacza to, że możesz dopuścić składanie ofert częściowych, gdy przedmiot świadczenia może być podzielony bez istotnej zmiany jego właściwości, wartości, przedmiotu, charakteru, przeznaczenia i sposobu korzystania z tego przedmiotu (art. 379 Kodeksu cywilnego). Upewnij się jakim innym wymogom musisz sprostać, prowadząc procedurę z ofertami częściowymi. Podpowiemy Ci jakie masz możliwości przeprowadzenia postępowania.
Zabezpieczenie należytego wykonania umowy ma na celu pokrycie roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. Jeśli wykonawca jest jednocześnie gwarantem, zabezpieczeniem jest także gwarancja jakości. Dzięki zabezpieczeniu możesz uniknąć konieczności występowania ze swoimi żądaniami na często długotrwałą i kosztowną drogę sądową.
Przeczytaj wyniki kontroli przeprowadzonej przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Poznasz najczęstsze błędy i nieprawidłowości, jakie zdarzają się podczas postępowania o udzielenie zamówień dodatkowych i uzupełniających. Możesz ustrzec się przed niewłaściwym zastosowaniem procedury, a tym samym przed naruszeniem przepisów ustawy Pzp.
Podejrzewasz, że wykonawca zatrudni do pomocy przy realizacji Twojego zamówienia podwykonawcę? Czasem przedsiębiorcy oddają podwykonawcom nawet 100% wygranego przetargu, zatrzymując dla siebie marżę. Działanie takie nie zawsze będzie korzystne dla Ciebie jako zamawiającego. Szczególnie, jeśli udzielając zamówienia konkretnemu wykonawcy, liczyłeś na jego doświadczenie i szczególne umiejętności niezbędne przy realizacji przedmiotu zamówienia.
Tryb zapytania o cenę jest najprostszym trybem udzielania zamówienia publicznego. Polega on na tym, że wszczynasz postępowanie poprzez skierowanie do wybranych przez Ciebie minimum 5 wykonawców pytania o cenę oraz zapraszasz ich do składania ofert. Przeczytaj, kiedy warto jest zastosować zapytanie o cenę i o czym musisz pamiętać, wybierając tę procedurę.
Licytacja elektroniczna, jak wynika z ostatniego sprawozdania z funkcjonowania systemu zamówień publicznych – jest najszybszym trybem postępowania, który rozpoczyna się od ogłoszenia o zamówieniu. Okazuje się jednak, że nie jest to procedura zbyt popularna wśród zamawiających. Dlaczego? Przeczytaj, jak na to i inne pytania odpowiedział ekspert z dziedziny zamówień publicznych, radca prawny, wieloletni pracownik UZP – pani Bernadetta Tarnowska.
Nie dalej jak 3 miesiące temu skierowano do Sejmu projekt zmian ustawy Pzp. Prace nad nim trwają. Tymczasem przygotowano już kolejną nowelizację. Rezygnacja z protestu jako nieskutecznego środka ochrony prawnej wykonawców, likwidacja procedury zapytania o cenę i obowiązku zatrzymania wadium, gdy wykonawca nie uzupełnia dokumentów na Twoje wezwanie (zgodnie z art. 26 ust. 3 ustawy Pzp) – to tylko kilka spośród bardzo wielu zmian. O najważniejszych założeniach nowelizacji przeczytasz w naszym tekście.
W „Sprawozdaniu z funkcjonowania systemu zamówień publicznych w 2008 r.” możesz przeczytać wiele ciekawych - również dla Ciebie jako zamawiającego - informacji. Czy wiedziałeś np. że spośród procedur poprzedzonych ogłoszeniem najkrócej trwa przeprowadzenie licytacji elektronicznej? A jesteś przygotowany na to, że największa liczba protestów i odwołań czeka Cię w postępowaniach na roboty budowlane? Sprawdź, jakie inne przydatne informacje znajdują się w sprawozdaniu przygotowanym przez Urząd Zamówień Publicznych.
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!