Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Podczas ostatniej kontroli prowadzonej przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w trakcie postępowań o zamówienia publiczne stwierdzono wiele naruszeń po stronie zamawiających. Badane były głównie zasadność żądania oraz ocena dokumentów składanych przez wykonawców na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu. Poniżej pragnę przedstawić Ci kilka przykładów najczęściej popełnianych błędów. Pomoże Ci to uchronić się przed zarzutami w Twoim postępowaniu!
Udzielenie zamówienia publicznego z naruszeniem przesłanki upoważniającej do zastosowania trybu wolnej ręki jest złamaniem zasady udzielania zamówień publicznych. Jako zamawiający ponosisz odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, administracyjną, a także narażasz się na ryzyko wystąpienia Prezesa UZP do sądu o unieważnienie umowy zawartej z naruszeniem przepisów. W przypadku projektów współfinansowanych przez Unię Europejską następstwem Twoich błędnych decyzji może być nałożenie korekt finansowych w wysokości 25-100% wartości dofinansowania. W niniejszym opracowaniu poznasz kilka przykładów naruszeń przesłanek wymienionych w art. 67 ust. 1 pkt 1-4 ustawy Pzp.
Zamawiający stawiając kryterium unifikacji nie może powoływać się na konkretne rysunki znajdujące się w posiadaniu producenta bez udostępnienia ich w siwz. Wówczas żaden z wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia, z wyjątkiem producenta, nie będzie miał faktycznej i prawnej możliwości ich wykorzystania, i co z tym się wiąże, otrzymania punktów za spełnienie wymagań określonych w tym kryterium (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 24 listopada 2009 r.; sygn. akt KIO/UZP 1455/09).
Jeżeli po terminie przekazania wykonawcom lub zamieszczenia na stronie internetowej siwz, uznasz, że: zawiera ona błędy, są w niej niejednoznaczne sformułowania lub brakuje w niej jakiejś informacji potrzebnej do przygotowania oferty, masz prawo do wprowadzenia w niej zmian. Podstawą zmiany może być wniosek o wyjaśnienie specyfikacji złożony przez wykonawcę, który zwróci Twoją uwagę na wady siwz wymagające wprowadzenia zmian. Możesz również wprowadzić zmiany z własnej inicjatywy w przypadku, gdy sam zorientujesz się, że jest taka konieczność. Zmiany mogą polegać na:usunięciu fragmentu treści siwz, zastąpieniu określonego zapisu innym lubdodaniu nowego elementu do treści siwz.
Jeżeli uznasz, że udzielenie pisemnych odpowiedzi wykonawcom może nie być wystarczające do kompletnego i zadawalającego wyjaśnienia ich wątpliwości odnośnie treści siwz, masz prawo zwołać zebranie wszystkich wykonawców. Będzie to w pełni uzasadnione, jeżeli przedmiot Twojego zamówienia jest szczególnie skomplikowany lub nietypowy. Zebranie wykonawców zwołujesz w tym celu żeby wysłuchać pytań i wyjaśnić wątpliwości wykonawców.
Od wejścia w życie znowelizowanych przepisów ustawy Pzp minęło już trochę czasu. Jednak nadal nowe regulacje prawne budzą wiele wątpliwości podczas ich stosowania. Jedną z najważniejszych zmian, które wprowadziła „duża” nowelizacja ustawy Pzp jest zastąpienie dotychczas obowiązującej na gruncie Pzp nieważności umowy - instytucją unieważnienia umowy. Zachęcam Cię do przeczytania poniższego tekstu. Upewnij się, że Twoje zamówienie zostanie zrealizowane zgodnie z planem!
Opisując zamówienie za pomocą kodu CPV, powinieneś znaleźć kod maksymalnie zbliżony do przedmiotu zamówienia. Może się zdarzyć, że do przedmiotu Twojego zamówienia będzie pasować kilka kodów. Pamiętaj, że w takiej sytuacji powinieneś mimo wszystko wybrać tylko jeden kod!
Wspólny Słownik Zamówień CPV zastępuje w zamówieniach publicznych realizowanych przez państwa członkowskie UE wcześniej stosowane klasyfikacje: Centralną Klasyfikację Produktów - CPC (stosowaną do usług), Klasyfikację Produktów wg Działalności - CPA (stosowaną do dostaw), Ogólną Klasyfikację Działalności Gospodarczych we Wspólnocie Europejskiej – NACE (stosowaną do robót budowlanych), CN - Combined Nomenclature – klasyfikację wykorzystywaną dla celów statystycznych i celnych, przede wszystkim na potrzeby handlu międzynarodowego.
Kodów ze słownika CPV musisz użyć m.in. do opisu przedmiotu zamówienia, przygotowania ogłoszenia o zamówieniu oraz wstępnego ogłoszenia o zamówieniach planowanych w ciągu 12 miesięcy. Kodami CPV warto również posłużyć się, szacując wartość zamówień, po to by uniknąć zarzutu podziału zamówienia na części, w celu uniknięcia stosowania przepisów ustawy Pzp. Upewnij się, że posługujesz się nimi w prawidłowy sposób!
Rekordowa wielkość wsparcia przyznanego Polsce z funduszy europejskich na lata 2007-2013 rozwiązała wiele problemów finansowych jednostek sektora finansów publicznych. Dotacje unijne sprawiły, że liczba inwestycji w lokalną infrastrukturę wzrosła lawinowo, a samorządy przyzwyczaiły się do tej formy wsparcia. Tymczasem nowa polityka UE może gwałtownie zakręcić kurek z dotacjami. Dowiedz się zatem, jakie są inne sposoby finansowania inwestycji publicznych.
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!