Podmiotowe środki dowodowe w Prawie zamówień publicznych 2025

Stan prawny na dzień: 12.11.2024
  Podmiotowe środki dowodowe w Prawie zamówień publicznych 2025

Podmiotowe środki dowodowe w zamówieniach publicznych to dokumenty i oświadczenia, które na wezwanie zamawiającego złoży wykonawca znajdujący się na pierwszym miejscu w rankingu ofert. Przykłady podmiotowych środków dowodowych to zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego, sprawozdanie finansowe czy wykaz wcześniej zrealizowanych dostaw bądź usług. Dokumenty te mają za zadanie potwierdzić, że wykonawca nie podlega wykluczeniu z postępowania oraz spełnia warunki udziału w procedurze. W artykule omawiamy istotne praktyczne aspekty związane z żądaniem i oceną podmiotowych środków dowodowych. Sprawdź, kiedy i jakich dokumentów żądać, jak je uzupełniać i weryfikować.

W tym artykule
  • Podmiotowe i przedmiotowe środki dowodowe są to dokumenty, które wykonawcy składają na potwierdzenie różnego typu wymagań zamawiającego. W skrócie – środki podmiotowe potwierdzają sytuację podmiotową wykonawcy, przedmiotowe środki dowodowe składane wraz z ofertą odnoszą się do przedmiotu zamówienia.
  • Dokumenty przedkładane przez wykonawcę jako odpowiedź na wezwanie zamawiającego muszą odzwierciedlać stan aktualny na dzień ich składania. Oznacza to, że przedstawione środki, nawet jeśli zostały wystawione wcześniej, muszą potwierdzać rzeczywistą sytuację na dzień ich dostarczenia zamawiającemu.
  • Wykonawca nie jest zobowiązany do dostarczania PŚD, jeżeli zamawiający już je posiada, pod warunkiem, że wykonawca je zidentyfikuje i potwierdzi ich ważność oraz aktualność. Jeśli zatem zamawiający ma już dokumenty dzięki wcześniejszemu ich złożeniu w innych, równocześnie lub wcześniej prowadzonych postępowaniach, wykonawca powinien wskazać te dowody, które znajdują się już w posiadaniu zamawiającego i potwierdzić ich aktualność.
  • Zamawiający ma prawo w dowolnym momencie postępowania zażądać od wykonawców dostarczenia wszystkich lub wybranych oświadczeń czy dokumentów. Takie żądanie musi być uzasadnione potrzebą zapewnienia prawidłowego przebiegu postępowania lub wynikać z uzasadnionych wątpliwości co do aktualności już dostarczonych dokumentów.

Pozostało jeszcze 95% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CPV

Zamów dostęp

Masz dostęp do portalu?

Zaloguj się.

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

Ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców, autor licznych profesjonalnych publikacji z dziedziny zamówień publicznych, w...