Przetarg ograniczony krok po kroku – schemat postępowania

Stan prawny na dzień: 19.12.2022
Przetarg ograniczony krok po kroku – schemat postępowania

Przetarg ograniczony to procedura dwuetapowa. Wykonawcy najpierw składają wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Potem zamawiający po ocenie podmiotowej wykonawców zaprasza konkretne podmioty do składania ofert. Procedura ta jest możliwa do wykorzystania tylko przy zamówieniach unijnych czyli tych o większych wartościach. Zamawiający w przetargu ograniczonym dzięki wstępnej selekcji wykonawców może sobie zagwarantować, że otrzyma oferty cenowe jedynie od sprawdzonych i zweryfikowanych wykonawców. Wolno mu także ograniczyć liczbę pozyskanych ofert do 5. O tym, jak krok po kroku przejść przetarg ograniczony piszemy w poniższym artykule.

W tym artykule
  • Zgodnie z art. 140 ustawy Pzp przetarg ograniczony to tryb udzielenia zamówienia, w którym:

1)     w odpowiedzi na ogłoszenie o zamówieniu wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu mogą składać wszyscy zainteresowani wykonawcy, a następnie

2)     oferty mogą składać wyłącznie wykonawcy zaproszeni do składania ofert.

  • Zamawiający może wszcząć przetarg ograniczony bez konieczności spełnienia jakichkolwiek dodatkowych przesłanek wymaganych do zastosowania tego trybu.
  • Tryb przetargu ograniczonego to procedura dwuetapowa nieprzewidująca możliwości negocjacji.
  • Oto kilka zalet przetargu ograniczonego:
  1. W przetargu ograniczonym możesz skrócić termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu i ofert, gdy zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia (będzie to tzw. procedura ograniczona przyspieszona). Aby móc skrócić termin, nie musisz specjalnie uzasadniać zaistniałych okoliczności. Musisz jedynie udokumentować, że zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia. Nie masz natomiast obowiązku wykazywać, że nie można jej było przewidzieć czy też jest ona niezależna od Ciebie jako zamawiającego.
  2. W omawianej procedurze nie spotkasz się z ryzykiem kumulacji odwołań. Najpierw poinformujesz wykonawców o wykluczeniach z postępowania (na etapie oceny wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu). Jeżeli wykluczenie bądź niewykluczenie wzbudzi wątpliwość wykonawcy, wniesie on odwołanie, w którym będzie podnosił tylko argumentację dotyczącą oceny spełniania warunków udziału. Na kolejnym etapie – przy wyborze najkorzystniejszej oferty, wykonawca ewentualnie zaneguje Twój wybór, wskazując przesłanki odrzucenia jej. A zatem przy wyborze najkorzystniejszej oferty nie trzeba się obawiać, że wykonawca wniesie odwołanie dotyczące wykluczenia wykonawcy (chyba że nie wniósł on wymaganego wadium lub np. złożył nieprawdziwe informacje mające wpływ na wynik postępowania). Ewentualne zarzuty w większości dotyczyć będą tego, że odrzuciłeś bądź nie odrzuciłeś oferty wykonawcy. To powoduje, że przebieg postępowania w trybie przetargu ograniczonego jest bardziej przejrzysty.

Oprócz zalet przetarg ograniczony ma także kilka niezaprzeczalnych wad. Oto najważniejsze z nich:

  1. Złożoność trybu wymaga wykonania nieco więcej czynności niż w trybie przetargu nieograniczonego. Dodatkowymi czynnościami jest np. przyznawanie punktów wykonawcom, których zaprosisz do składania ofert, czy przygotowanie i wysłanie zaproszenia do złożenia ofert.
  2. W postępowaniu masz obowiązek poinformować wszystkich wykonawców o wynikach oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu, zanim zaprosisz ich do złożenia ofert. Może zatem zdarzyć się sytuacja, w której jedyny wykonawca, który spełnia postawione warunki, będzie miał świadomość, że nie jest zagrożony konkurencją. Wówczas może nie złożyć tak korzystnej oferty, jaką złożyłby w warunkach konkurencyjności.

Skorzystaj ze schematu procedury w formacie pdf: Przetarg ograniczony (plakat/schemat do wydruku PDF)

Pozostało jeszcze 91% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CPV

Zamów dostęp

Masz dostęp do portalu?

Zaloguj się.

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

Ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców, autor licznych profesjonalnych publikacji z dziedziny zamówień publicznych, w...