Katarzyna Bełdowska

Poprawianie omyłek w ofercie – liczba sztuk, opakowania i ceny jednostkowe

Pytanie: Rozpoczęliśmy postępowanie na dostawę leków o wartości zamówienia poniżej 130.000 zł w procedurze zapytania ofertowego. W kalkulacji cenowej zawarto następujący zapis: „Podane przy opisach poszczególnych wyrobów liczby sztuk w opakowaniu służą do wyceny oraz do rozdzielenia. Wykonawca może do wyceny przyjąć kilka opakowań zawierających mniejsze niż wymagane ilości, tak aby wycena dotyczyła ilości wymaganej, np. 100 szt. w opakowaniu = 2 x 50 szt. w opakowaniu lub 4 x 25 szt. w opakowaniu. Zamawiający informuje, iż cena jednostkowa netto dotyczy jednostki miary określonej dla danego produktu. Jeżeli jednostką miary jest opakowanie zawierające 100 szt. produktu, cena jednostkowa dotyczy opakowania zawierającego 100 szt. produktu (w przypadku, gdy wykonawca dostarcza opakowania zawierające mniejszą liczbę sztuk np. 2 x 50 szt. = 100, cena jednostkowa dotyczy 100 szt. niezależnie od liczby opakowań)”. W postępowaniu wpłynęła oferta, w której wykonawca dokonał następującej czynności: Przedmiot zamówienia: Ibuprom 50 szt. w opakowaniu – wykonawca proponuje 10 szt. w opakowaniu i zwiększa nasze zapotrzebowanie x 5 – zmieniając wartości w tabeli określone przez zamawiającego. Cenę podaje za opakowanie 10 szt. Moim zdaniem, zgodnie z zapisem przytoczonym powyżej nie powinien zmieniać wartości zapotrzebowania, a przeliczyć cenę za 10 szt. w op. x 5 i taką cenę jednostkową podać w kalkulacji cenowej. Opisane czynności wykonawcy pojawiają się w czterech pozycjach kalkulacji. W treści zapytania ofertowego mieliśmy zapis mówiący o tym, że odrzucimy ofertę, jeżeli jest niezgodna z treścią zapytania ofertowego. Co należy w takim wypadku zrobić? Czy trzeba odrzucić ofertę czy wyliczyć cenę jednostkową właściwą dla naszego zapotrzebowania (cenę wykonawcy x 5) i wskazać jako inną omyłkę (w treści zapytania ofertowego: omyłki zgodne z zapisami ustawy Pzp)? A może powinniśmy wezwać wykonawcę do wyjaśnień? Cena zaoferowana przez tego wykonawcę jest niższa o około 15.000 zł netto od cen kolejnych wykonawców. Wykonawca wystąpił o wgląd do ofert i bazując na tej wiedzy, może złożyć wyjaśnienie, że cena jednostkowa ww. pozycji nie będzie wynosić x 5, a np. x 10 (w celu uzyskania jak największej korzyści).

Iwona Bujak

Czy można żądać od wykonawcy wyjaśnień w zakresie równoważności proponowanych przez niego rozwiązań z wymaganymi w SWZ?

Pytanie: W postępowaniu na budowę zbiorników retencyjnych w dokumentacji projektowej określono warunki wykonania zbiornika w ramach wskazanego przykładowo typu zbiornika, tj. np. typ ZRP 5 firmy Kotłorembud. Opis przedmiotu zamówienia zawiera zapis: „(...) Zamawiający wymaga, aby zbiorniki retencyjne wykonane były jako spawane w stabilnych warunkach hali produkcyjnej. Zbiorniki jako produkt w całości muszą posiadać atest higieniczny PZH. Zamawiający nie dopuszcza wykonywania zbiorników na placu budowy, tj.: np. z elementów stalowych skręcanych, z elementów spawanych na placu budowy, z wkładem gumowym lub z geomembrany. Sposób wykonania zbiorników retencyjnych wody przedstawiono w dokumentacji projektowej, w której określono m.in. podstawowe dane techniczne charakteryzujące urządzenie (wysokość, średnicę, pojemność i inne) oraz przedstawiono charakterystykę techniczną zbiornika odniesioną do wskazania przykładowego typu zbiornika i tym samym wynikającego z tego tytułu sposobu jego wykonania oraz posadowienia. W proponowanych rozwiązaniach projektowych, powierzchnię kontaktującą się z wodą stanowić powinna blacha stalowa zabezpieczona powłokami ochronnymi dopuszczonymi do kontaktu z wodą pitną (...)”. Zamawiający w SWZ określił, iż wykonawca musi wykazać w ofercie, że oferowane przez niego rozwiązania spełniają wymagania referencyjne, podając szczegółowe parametry proponowanych materiałów i urządzeń oraz udowadniając okoliczności wynikające z wcześniejszych zapisów. Wykonawca, który powołuje się na rozwiązania równoważne, jest zobowiązany udowodnić, że oferowane przez niego rozwiązanie spełnia wymagania zamawiającego. W takim przypadku wykonawca załącza do oferty wykaz rozwiązań równoważnych wraz z jego opisem lub normami. Wykonawca oświadczył w formularzu oferty w punkcie dotyczącym równoważności „nie dotyczy”. Czy zamawiający może bądź musi wezwać wykonawcę do wyjaśnienia treści złożonej oferty, aby ustalić, czy oferowane przez niego zbiorniki są typu ZRP 5 firmy Kotłorembud? Co jeżeli okaże się, iż zbiorniki są innej firmy, a on oświadczył w ofercie w rubryce zastosowanie rozwiązań równoważnych – „nie dotyczy”?

Agnieszka Gwóźdź-Kuzior

Powołanie się na zasoby podmiotu trzeciego w przypadku dostawy nagłośnienia z montażem

Zamów dostęp do pełnej wersji portalu!

Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!