Andrzela Gawrońska-Baran

Andrzela Gawrońska-Baran

Radca prawny, ekspert zamówień publicznych, były wiceprezes UZP, autorka licznych publikacji
925 artykułów na stronie
W ramach praktyki zawodowej prowadzi AGB Kancelarię Radcy Prawnego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Podyplomowego Studium Integracji Europejskiej i Bezpieczeństwa Międzynarodowego Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Ukończyła także aplikację legislacyjną w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Były Wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych i wieloletni pracownik Departamentu Prawnego tego Urzędu (2002–2008), w latach 2010–2016 dyrektor Departamentu Zamówień Publicznych w dużej instytucji sektora finansów publicznych. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie praktyczne w zamówieniach publicznych, w szczególności jako doradca zamawiających i wykonawców, a także pełnomocnik w postępowaniach odwoławczych przed Krajową Izbą Odwoławczą. Wykładowca na szkoleniach oraz studiach podyplomowych z zakresu zamówień publicznych i funduszy europejskich. Autorka kilkuset publikacji, w tym kilkunastu książkowych z zakresu zamówień publicznych, wydanych przez renomowane wydawnictwa.

Artykuły eksperta

Zastrzeżenie tajemnicy przedsiębiorstwa w wyjaśnieniu rażąco niskiej ceny: jak je ocenić, kiedy udostępnić informacje?

Pytanie: Zamawiający w celu ustalenia, czy oferta zawiera rażąco niską cenę, zwrócił się do kilku wykonawców z prośbą o udzielenie wyjaśnień wraz z dowodami. Dwóch wykonawców zastrzegło w wyjaśnieniach tajemnicę przedsiębiorstwa: pierwszy z nich – wszystkie załączniki stanowiące dowody. Przytoczył definicję tajemnicy przedsiębiorstwa i poinformował m.in., że kosztorys wraz z wycenami od poszczególnych dostawców i podwykonawcy mają wartość gospodarczą i nie zostały ujawnione do wiadomości publicznej. Ceny od dostawców zostały wypracowane na podstawie długoletniej współpracy i niedopuszczalne jest, by pozostali wykonawcy mieli do nich wgląd. Wykonawca nie zastrzegł treści pisma zawierającego wyjaśnienie, a jedynie załączniki (kosztorys + wyceny od dostawców); drugi wykonawca wskazał: „Jednocześnie, stosownie do przepisu art. 8 ust. 3 Pzp, zastrzegamy treść niniejszego pisma wraz z załącznikami i udzieloną zamawiającemu informacją, jako tajemnicę przedsiębiorstwa, która nie może być udostępniana osobom trzecim w rozumieniu art. 11 pkt. 4 ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji”. Wskazał też: „Szczególną tajemnicą obejmujemy przedstawione kosztorysy, ponieważ udostępnienie informacji o naszych warunkach cenowych, kontaktach z producentami i otrzymanie tych danych przez konkurencję, może narazić firmę na znaczne straty finansowe i utratę zleceń, do których wykonawca może startować w przyszłości. Informacje te mają wartość gospodarczą dla wykonawcy, w szczególności ze względu na fakt, że organizacja pracy, logistyka, koszty wykonywania usług, wysokość zysku, kontakty z kontrahentami, ceny materiałów, wielkość rabatów, źródła dostaw stanowią specyficzny, przyjęty w przedsiębiorstwie mechanizm pozwalający na utrzymanie konkurencyjności z innymi dostawcami na rynku. Wszelkie informacje, które zostały niniejszym pismem udzielone zamawiającemu, stanowią przejaw działalności w ramach własności intelektualnej i tajemnic spółki, co czyni je elementami przedsiębiorstwa zgodnie z art. 551 pkt 7 i 8 kc, a co za tym idzie nie ma podstaw do udostępniania ich podmiotom trzecim”. Inny podmiot wystąpił z wnioskiem o udostępnienie wyjaśnień rażąco niskiej ceny. Czy udostępniamy pisma jedynie w niezastrzeżonym zakresie? W jakim terminie należy udostępnić wyjaśnienia?
24 lipca 2024Czytaj więcej

Czy zamawiający musi odpowiedzieć na każde pytanie wykonawców o SWZ złożone w terminie?

Pytanie: Do zamawiającego wpłynęło pismo, które nie zawiera konkretnego pytania odnoszącego się do SWZ, a jest raczej formą wywierania presji na zamawiającym w celu zaostrzenia warunków udziału w postępowaniu. Wykonawca zarzuca zamawiającemu, że stworzył za niskie wymagania dla wykonawców używając zwrotów: „wymagania żenująco uwłaczające”, „lekkomyślność zamawiającego”. Postępowanie dotyczy wykonania dokumentacji projektowej drogi i nie jest skomplikowanym zadaniem. Poniżej cała treść pytania: „Proszę o wyjaśnienie, dlaczego zamawiający stworzył tak żenująco niskie wymagania dla wykonawców, dopuszczając podmioty, które nigdy nie miały do czynienia z tak poważną realizacją zadania, której ramy czasowe są określone nie tylko poprzez umowę na wykonanie przedmiotu zamówienia, ale przede wszystkim, co ważniejsze poprzez termin na wykorzystanie środków unijnych. Państwa lekkomyślność spowoduje, że część ścieżek nie zostanie wykonana na czas, co będzie tylko i wyłącznie winą zamawiającego, który w sposób nieodpowiedzialny przygotował postępowanie w kluczowym zakresie. Należy pamiętać że nie sztuka jest wykonać dokumentację, ale kluczowym jest uzyskać pozwolenia niezbędne do rozpoczęcia całej inwestycji. Z całą stanowczością informuję, że wszystkie ewentualne niepowodzenia będą miały swojego autora i na pewno całości winy nie uda się zrzucić na poszczególne podmioty, które nie mając odpowiedniego doświadczenia, poległy przy tak skomplikowanym zadaniu. Mając powyższe na uwadze, informuję, że wymagania dla wykonawców są żenująco uwłaczające, ponieważ nie mają nic wspólnego z wymaganiami jakich powinien oczekiwać zamawiający”. Czy zamawiający ma obowiązek odpowiedzi na wszystkie wnioski wykonawcy, które wpłynęły do niego w terminie?
29 maja 2024Czytaj więcej