Andrzela Gawrońska-Baran

Andrzela Gawrońska-Baran

Radca prawny, ekspert zamówień publicznych, były wiceprezes UZP, autorka licznych publikacji
938 artykułów na stronie
W ramach praktyki zawodowej prowadzi AGB Kancelarię Radcy Prawnego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Podyplomowego Studium Integracji Europejskiej i Bezpieczeństwa Międzynarodowego Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Ukończyła także aplikację legislacyjną w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Były Wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych i wieloletni pracownik Departamentu Prawnego tego Urzędu (2002–2008), w latach 2010–2016 dyrektor Departamentu Zamówień Publicznych w dużej instytucji sektora finansów publicznych. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie praktyczne w zamówieniach publicznych, w szczególności jako doradca zamawiających i wykonawców, a także pełnomocnik w postępowaniach odwoławczych przed Krajową Izbą Odwoławczą. Wykładowca na szkoleniach oraz studiach podyplomowych z zakresu zamówień publicznych i funduszy europejskich. Autorka kilkuset publikacji, w tym kilkunastu książkowych z zakresu zamówień publicznych, wydanych przez renomowane wydawnictwa.

Artykuły eksperta

Czy zamawiający musi odpowiedzieć na każde pytanie wykonawców o SWZ złożone w terminie?

Pytanie: Do zamawiającego wpłynęło pismo, które nie zawiera konkretnego pytania odnoszącego się do SWZ, a jest raczej formą wywierania presji na zamawiającym w celu zaostrzenia warunków udziału w postępowaniu. Wykonawca zarzuca zamawiającemu, że stworzył za niskie wymagania dla wykonawców używając zwrotów: „wymagania żenująco uwłaczające”, „lekkomyślność zamawiającego”. Postępowanie dotyczy wykonania dokumentacji projektowej drogi i nie jest skomplikowanym zadaniem. Poniżej cała treść pytania: „Proszę o wyjaśnienie, dlaczego zamawiający stworzył tak żenująco niskie wymagania dla wykonawców, dopuszczając podmioty, które nigdy nie miały do czynienia z tak poważną realizacją zadania, której ramy czasowe są określone nie tylko poprzez umowę na wykonanie przedmiotu zamówienia, ale przede wszystkim, co ważniejsze poprzez termin na wykorzystanie środków unijnych. Państwa lekkomyślność spowoduje, że część ścieżek nie zostanie wykonana na czas, co będzie tylko i wyłącznie winą zamawiającego, który w sposób nieodpowiedzialny przygotował postępowanie w kluczowym zakresie. Należy pamiętać że nie sztuka jest wykonać dokumentację, ale kluczowym jest uzyskać pozwolenia niezbędne do rozpoczęcia całej inwestycji. Z całą stanowczością informuję, że wszystkie ewentualne niepowodzenia będą miały swojego autora i na pewno całości winy nie uda się zrzucić na poszczególne podmioty, które nie mając odpowiedniego doświadczenia, poległy przy tak skomplikowanym zadaniu. Mając powyższe na uwadze, informuję, że wymagania dla wykonawców są żenująco uwłaczające, ponieważ nie mają nic wspólnego z wymaganiami jakich powinien oczekiwać zamawiający”. Czy zamawiający ma obowiązek odpowiedzi na wszystkie wnioski wykonawcy, które wpłynęły do niego w terminie?
29 maja 2024Czytaj więcej

Czy szacując wartość zamówienia, można bazować na średniorocznym wskaźniku wzrostu cen?

Pytanie: Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy Pzp podstawą ustalenia wartości zamówień na usługi lub dostawy, powtarzających się, ciągłych lub podlegających wznowieniu w określonym czasie, jest łączna wartość tych zamówień: 1)       rzeczywista łączna wartość kolejnych zamówień tego samego rodzaju, udzielonych w ciągu poprzednich 12 miesięcy lub w poprzednim roku budżetowym lub roku obrotowym, z uwzględnieniem zmian ilości lub wartości zamawianych usług lub dostaw, które mogły wystąpić w ciągu 12 miesięcy następujących od udzielenia pierwszego zamówienia, albo 2)       łączna wartość zamówień, których zamawiający zamierza udzielić w terminie 12 miesięcy następujących po pierwszej usłudze lub dostawie. Do tej pory szacowano zatem tę wartość na te dwa sposoby. W pierwszym brano pod uwagę umowy zawarte w poprzednim roku budżetowym oraz z ostatnich 12 miesięcy, których kwotę dzielono przez określoną ilość produktu końcowego, jaka dotyczyła tych umów i przemnażano przez planowane ilości produktu końcowego (tak by uwzględnić zmiany ilościowe). W drugim sposobie, w związku z tym że umowy są zawierane na okres maksymalnie 6 miesięczny, wartość szacunkową wyliczano tak, jakby umowa była zawarta na 12 miesięcy (np. dwie umowy po 6 miesięcy, czy trzy umowy po np. 4–5 miesięcy). A co z prognozowanym wskaźnikiem cen i usług konsumpcyjnych? Przy poprzedniej ustawie stosowałam przy wyliczaniu wartości szacunkowej ten wskaźnik – obecnie nie, gdyż art. 35 o nim nie wspomina. Czy wystarczy obecnie wybrać tylko jeden z podanych sposobów szacowania? Czy mogę nadal wyliczać wartość szacunkową na te dwa sposoby i wybierać wówczas ten sposób obliczenia wartości, który jest mniej korzystny dla zamawiającego? Czy istnieje jakiś ogólny wzór, jak szacować wartość zamówienia na dostawy powtarzające się?
14 maja 2024Czytaj więcej