Marzena Kopacka-Biculewicz

Marzena Kopacka-Biculewicz

108 artykułów na stronie
prawnik, ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających, jak i wykonawców, autor licznych publikacji i opinii z dziedziny zamówień publicznych, szkoleniowiec, wykładowca akademicki, pracownik kadry kierowniczej państwowej uczelni wyższej

Artykuły eksperta

Czy zamówienie na usługi pośrednika w zakupie biletów lotniczych i kolejowych jest zgodne z Pzp?

Pytanie: Analizuję możliwość zakupu usługi pośrednictwa w zakresie zakupu biletów lotniczych i kolejowych. W Internecie znalazłam opinię, w której autor stawia zapytanie, czy prowadzenie takich postępowań znajduje w ogóle uzasadnienie w przepisach ustawy Pzp. Zgodnie z ustawą zamawiający ma obowiązek opisania przedmiotu zamówienia w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, za pomocą dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń, uwzględniając wszystkie wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty. Jeżeli przyjmiemy, iż przedmiotem zamówienia miałby być zakup i dostawa biletów lotniczych i kolejowych, to warunek ten nie będzie spełniony bez podania konkretnych tras przelotów oraz ich dat. Jeżeli bowiem zamawiający zaniecha podania tych informacji, to nie ma fizycznej możliwości złożenia oferty obejmującej wycenę tych usług. Możliwe jest jedynie określenie szacunkowe. Czy w sytuacji gdy zamawiający nie zna konkretnych dat przelotów i miejsc docelowych, ma obowiązek kupować usługi pośrednictwa tylko po to, aby przeprowadzić jakiekolwiek postępowania o udzielenie zamówienia publicznego? Czy w przypadku zakupu biletów lotniczych i kolejowych występuje jedno duże zamówienie czy też każdy przelot i przejazd będzie zamówieniem odrębnym? Czy zamawiający ma obowiązek prowadzić  postępowanie na wybór pośrednika, a więc korzystać z wariantu bez wątpienia droższego?
24 listopada 2023Czytaj więcej

Zmiany wielkości opakowań leków w umowie na dostawy

Pytanie: Umowa została zawarta w ramach postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego, a jej przedmiotem jest dostawa leku. Zamawiający oczekiwał złożenia oferty na 50 opakowań po 30 tabletek, przy czym dopuścił możliwość przeliczenia liczby opakowań w przypadku zaoferowania przez wykonawcę innej wielkości opakowań tj.: np. 30 opakowań po 50 tabletek. Wykonawca złożył ofertę na wielkość opakowania zgodnie z wymaganiami zamawiającego 50 op. po 30 tabl. Na etapie realizacji zadania producent leku zwrócił się do zamawiającego z pismem o możliwość zmiany wielkości opakowań na 28 tabl. (zamiast 30) z jednoczesnym przeliczeniem liczby opakowań. Zmiana ta da zamawiającemu oszczędność na poziomie 100 zł za każde opakowanie. Oczywiście wykonawca wyraził zgodę na powyższą zmianę. Czy jest możliwość aneksowania takiej umowy? Ze względu na dużą oszczędność wydaje nam się to korzystnym rozwiązaniem, przy czym zmieni się tu tylko wielkość opakowania a lek pozostanie ten sam. W umowie znajduje się zapis: „Zamawiający dopuszcza zmianę postanowień umowy w zakresie ceny w innym przypadku niż określonym w ust. 2, 7, 13, 14, 19 i 23 poniżej, pod warunkiem, iż zmiana ta będzie korzystna dla Zamawiającego tj. obniżenie ceny jednostkowej przy zachowaniu pozostałych parametrów oferowanego przedmiotu zamówienia bez zmian”.
17 października 2023Czytaj więcej