Czy wykonawca może zwrócić się z wnioskiem do zamawiającego o wydłużenie terminu składania ofert ze względu na COVID-19? Co w przypadku, gdy wniosek wpłynął po dniu, w którym upływa połowa wyznaczonego terminu składania ofert? Czy ww. wniosek należy publikować na stronie zamawiającego jako zapytanie do treści SIWZ?
Wykonawca może zwrócić się do zamawiającego z wnioskiem o zmianę terminu składania ofert. Takiej prośby nie należy jednak interpretować jako zapytania do treści SIWZ. Jeżeli zamawiający uzna, że uczynienie zadość oczekiwaniom wykonawcy jest uzasadnione i celowe, może dokonać stosownej zmiany treści SIWZ w trybie art. 38 ust. 4 ustawy Prawo zamówień publicznych. Informacja o zmianie SIWZ podlega udostępnieniu na stronie internetowej. Jeżeli jednak zamawiający nie zmienia terminu, nie jest zobowiązany do ujawniania treści wniosku wraz z odpowiedzią na niego na stronie internetowej.
Wykonawca może zwrócić się do zamawiającego o wyjaśnienie treści SIWZ. Uprawnienie wykonawcy w tym zakresie istnieje do końca dnia, w którym upływa połowa wyznaczonego terminu składania ofert.
Jeżeli wniosek o wyjaśnienie treści SIWZ wpłynął do zamawiającego w tym terminie, zamawiający jest obowiązany udzielić wyjaśnień niezwłocznie, jednak nie później niż:
na 6 dni przed upływem terminu składania ofert, jeżeli zamawiający prowadzi procedurę podstawową (unijną),
na 2 dni przed upływem terminu składania ofert – jeżeli z uwagi na wartość zamówienia przyjęto jako właściwą procedurę uproszczoną (krajową).
Jeżeli wniosek o wyjaśnienie treści SIWZ wpłynął po upływie terminu ustawowego lub dotyczy udzielonych wyjaśnień, zamawiający może udzielić wyjaśnień albo pozostawić wniosek bez rozpoznania.
Treść zapytań wraz z wyjaśnieniami zamawiający bez ujawniania źródła zapytania: przekazuje wykonawcom, którym przekazał SIWZ, zamieszcza na stronie internetowej, na której SIWZ została opublikowana. |
W pierwszej kolejności należy wskazać, że wniosek o zmianę treści SIWZ, w tym terminu realizacji, warunku, kryterium etc., nie stanowi zapytania do treści SIWZ w rozumieniu art. 38 ust. 1 ustawy Pzp.
Jak wskazuje KIO m.in. w wyroku z 18 marca 2019 r. (sygn. akt KIO 359/19): „Wyjaśnianie i zmiana treści SIWZ co do zasady są czynnościami o odmiennym celu i znaczeniu. Wyjaśnienia treści specyfikacji służą doprecyzowaniu, rozwinięciu kwestii wynikających z postanowień w celu przedstawienia ich celowościowego rozumienia, niedoprecyzowanych z rożnych przyczyn na etapie tworzenia SIWZ. Treść postanowień SIWZ podlega wykładni językowej, jako podstawowej wykładni oświadczeń woli. W przypadkach, gdy wyjaśnienia nie wpływają na zmianę treści specyfikacji lub ogłoszenia, a tylko uszczegółowiają tam znajdujące się postanowienia, zamawiający może poprzestać tylko na wyjaśnieniach i nie dokonywać modyfikacji specyfikacji, czy nie publikować zmian w ogłoszeniu. Zamawiający nie musi także za każdym razem pisać, że w danym zakresie modyfikuje postanowienia specyfikacji, gdyż i bez takich formuł wykonawcy i zamawiający muszą się stosować do wyjaśnień”. |
Warto zauważyć, że wykonawcy przysługuje ustawowe i skonkretyzowane w ramach procedury prawo do kierowania zapytań o wyjaśnienia, nie zaś o zmianę treści SIWZ. Powyższe nie oznacza, że wykonawca w ogóle nie może skierować do zamawiającego wniosku w innej materii, np. wnioskować o zmianę treści SIWZ.
Ustawodawca wskazał na możliwość wprowadzania zmian do treści SIWZ. Zamawiający może skorzystać z tego uprawnienia w uzasadnionych przypadkach, z tym że dokonaną zmianę treści SIWZ jest on zobowiązany udostępnić na stronie internetowej, tak by była ona jawna dla wszystkich wykonawców zainteresowanych udzieleniem zamówienia.
Należy pamiętać, że jeżeli zmiana SIWZ prowadzi do zmiany treści ogłoszenia o zamówieniu, to zamawiający, który prowadzi postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego:
1) zamieszcza ogłoszenie o zmianie ogłoszenia w BZP – jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż progi unijne,
2) przekazuje Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej ogłoszenie dodatkowych informacji, informacji o niekompletnej procedurze lub sprostowania – jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza progi unijne.
Podstawa prawna
20 grudnia 2020 r.