Cena ofertowa została w postanowieniach siwz oraz wzoru umowy jednoznacznie określona jako ryczałt. W związku z tym cena jednostkowa netto (za 1 sztukę) nie ma żadnego znaczenia ani dla oceny ofert, ani przyszłych rozliczeń między zamawiającym a wykonawcą. Oferta taka zawiera wszystkie elementy, które są potrzebne tak do jej oceny, jak i do rozliczeń z zamawiającym. Jeżeli zamawiający dysponuje wszystkimi danymi niezbędnymi do oceny oferty oraz późniejszego rozliczenia, oferta nie podlega poprawieniu
(wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 25 lutego 2020 r., sygn. akt KIO 255/20).
Gdyby zamawiający chciał pomocniczo powziąć informacje na temat cen jednostkowych netto, dysponuje wszystkimi danymi, które pozwalają za pomocą prostego działania matematycznego takie ustalenia poczynić. Wystarczające jest podzielenie wartości wpisanej we wskazanej kolumnie (która obejmuje cenę netto za wszystkie sztuki w poszczególnych pozycjach formularza) przez liczbę zamawianych sztuk.
Taka oferta nie kwalifikuje się do poprawienia omyłki w ofercie. Oferta taka może być bowiem uznana za poprawną, zawierającą jedynie nieistotne uchybienia w zakresie prezentacji danych, a poprawianie tych uchybień, z uwagi na charakter ceny ofertowej, byłoby jedynie formalizmem, który nie jest w tym przypadku niezbędny.
O korekcie ofert w zakresie ceny piszemy także tutaj: