Artykuł 130 ust. 3 i art. 276 ust. 2 ustawy Pzp mówią o tym, że zamawiający po publikacji ogłoszenia o zamówieniu może poinformować o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia bezpośrednio znanych sobie wykonawców, którzy w ramach prowadzonej działalności świadczą usługi, dostawy lub roboty budowlane będące przedmiotem zamówienia. Jak to zrobić w praktyce? Czy taką czynność należy dokumentować, skoro w obecnych formularzach protokołów ZP zniknęła pozycja, w której wpisywało się nazwy poinformowanych wykonawców? Czy wystarczy poinformować wykonawców w rozmowie telefonicznej, nie wysyłając im pism i bez sporządzania notatek? Sprawdź w artykule poniżej.
Zamawiający może np. telefonicznie poinformować o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia znanych mu wykonawców, ale powinien tę czynność potem udokumentować.
Zgodnie z art. 130 ust. 3 ustawy Pzp zamawiający może, po publikacji ogłoszenia o zamówieniu w Dz.Urz. UE, bezpośrednio poinformować o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia znanych sobie wykonawców, którzy w ramach prowadzonej działalności świadczą usługi, dostawy lub roboty budowlane będące przedmiotem zamówienia. Podobnie art. 276 ust. 2 ustawy Pzp umożliwia zamawiającemu, po zamieszczeniu ogłoszenia o zamówieniu w BZP, bezpośrednie poinformowanie o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia znanych sobie wykonawców, którzy w ramach prowadzonej działalności świadczą dostawy, usługi lub roboty budowlane będące przedmiotem zamówienia.
W odniesieniu do kwestii, w jaki sposób można dokonać opisanej czynności, w doktrynie wskazuje się, że przekazanie informacji, o której mowa w art. 276 ust. 2 ustawy Pzp, stosownie do art. 61 ustawy Pzp może nastąpić przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, ale również ustnie w bezpośrednim kontakcie lub telefonicznie, o ile treść informacji zostanie udokumentowana (zob. np. „Prawo zamówień publicznych. Komentarz”, red. H. Nowak, M. Winiarz, s. 802).