Podstawy faktyczne odrzucenia oferty

Stan prawny na dzień: 23.04.2025
  Podanie podstaw faktycznych odrzucenia oferty i odpowiednie ich opisanie jest ściśle związane z prawem wykonawcy do korzystania ze środków ochrony prawnej.

Podanie podstaw faktycznych odrzucenia oferty i odpowiednie ich opisanie jest ściśle związane z prawem wykonawcy do korzystania ze środków ochrony prawnej.

W myśl przepisu art. 253 ust. 1 ustawy Pzp zamawiający zobowiązany jest podać w odniesieniu do informacji dotyczących wyboru oferty najkorzystniejszej, jak i informacji o odrzuceniu ofert uzasadnienie faktyczne i prawne. Wykonawca powinien bowiem uzyskać informację o przyczynach odrzucenia jego oferty. Nie jest więc wystarczającym podanie podstawy prawnej i faktycznej odrzucenia oferty, ale dokładne opisanie tych podstaw. Nie wystarczy tylko, podanie ogólnych podstaw odrzucenia oferty danego wykonawcy i prezentowanie szczegółowych podstaw z odniesieniem się do poszczególnych pozycji wykazu dopiero na etapie postępowania odwoławczego. Podanie podstaw faktycznych odrzucenia oferty i odpowiednie ich opisanie jest ściśle związane z prawem wykonawcy do korzystania ze środków ochrony prawnej, gdyż skuteczne podniesienie zarzutów względem takich czynności jest możliwe jedynie, gdy podstawy faktyczne ich dokonania zostały wykonawcom wyjaśnione. W rozpoznawanej sprawie, dopiero na rozprawie zamawiający podał szczegółowe podstawy odrzucenia oferty wykonawcy. Tymczasem takie informacje, dotyczące stwierdzonych niezgodności treści oferty wykonawcy z warunkami zamówienia powinny wynikać z informacji o odrzuceniu oferty. A tam takich informacji nie przedstawiono.

Sygnatura

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 3 marca 2025 r. sygn. akt KIO 270/25

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

specjalistka z zakresu zamówień publicznych, zawodowo związana z dużymi instytucjami zamawiającymi w Polsce działającymi w branży infrastrukturalnej, uczestniczka procesu legislacyjnego związanego z...