Wyjaśnienia wykonawcy nie mogą zmieniać treści oferty

Stan prawny na dzień: 16.06.2014
ręka z długopisem

Zamawiający ma prawo żądać od wykonawcy wyjaśnień dotyczących treści złożonej oferty. Wyjaśnienia te jednak nie mogą prowadzić do zmian w treści oferty, a muszą ograniczać się jedynie do wskazania sposobu rozumienia treści zawartej w ofercie.

Organizator przetargu nie powinien rezygnować z wyjaśnienia nieprecyzyjnych części oferty, z góry zakładając, że na pewno zmienią one jej treść. Przepis art. 87 ust. 1 zdanie 2 ustawy Pzp należy interpretować tak, iż dopiero ewentualne próby zmiany treści oferty (ceny, przedmiotu, warunków realizacji itp.) w udzielonych wyjaśnieniach należy uznać za bezskuteczne/nieważne (por. wyrok KIO z 13 sierpnia 2009 r., sygn. akt KIO/UZP 992/09).

Wyjaśnienia treści oferty stanowią oświadczenie wykonawcy, którym jest on związany na równi ze złożoną ofertą. Jednak zamawiający może odrzucić, w oparciu o przesłankę wynikającą z art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp, ofertę wykonawcy tylko wówczas, gdyby udzielone wyjaśnienia w jakikolwiek sposób świadczyły o niezgodności samej oferty z treścią siwz. Wyjaśnienia wykonawcy mogą co najwyżej potwierdzać ewentualną sprzeczność oferty z siwz, nie mogą zaś samodzielnie stanowić podstawy do odrzucenia oferty (wyrok KIO z 22 lipca 2009 r.; sygn. akt KIO/UZP 860/09; KIO/UZP 925/09).

Autor:

Kamil Adamiec

prawnik specjalizujący się w dziedzinie zamówień publicznych, główny specjalista ds. zamówień publicznych w dużej instytucji, jako ekspert prowadzi szkolenia i kursy dla zamawiających oraz wykonawców

Kamil Adamiec

Kamil Adamiec

Doświadczony prawnik w dziedzinie zamówień publicznych. Obecnie pracuje jako główny specjalista ds. zamówień publicznych w dużej instytucji zamawiającej, wcześniej zdobywał praktykę w firmie...