Postępowanie od strony zamawiającego muszą prowadzić osoby bezstronne i obiektywne. Aby potwierdzić, że tak jest w rzeczywistości, składają w postępowaniach oświadczenia o bezstronności z art. 56 Pzp z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych. Ustawodawca wskazuje pisemną postać oświadczenia. Czy wobec tego akceptowalne będzie również oświadczenie w formie elektronicznej z kwalifikowanym podpisem elektronicznym?
Dodatkowo zwrot użyty w art. 56 ust. 1 oraz 3 „osoby mogące wpłynąć na wynik tego postępowania” jest bliżej nieokreślony. Czy chodzi tu o osoby np. osoby opiniujące dokumenty lub te które je zatwierdzają? Czy będą to również pracownicy, którzy zapoznają się z warunkami zamówienia czy projektem umowy? Są to dokumenty sporządzane przed wszczęciem postępowania, ale zawierające opis przedmiotu zamówienia, warunki udziału czy kryteria oceny ofert. Czy takimi osobami będą również członkowie rady nadzorczej, którzy w związku z art. 17 ust. 2 ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym, zgadzają się na zawarcie umów z wykonawcami?
Czy biorąc pod uwagę, że udzielaniem zamówień zajmuje się ściśle określone grono osób, można zbiorczo i z góry pozyskać oświadczenia do przewidzianych postępowań, które mają odbyć się w danym roku? Między innymi na te pytania odpowiadamy w opracowaniu.
Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:
Zaloguj się.