Zamawiający prowadzi przetarg nieograniczony na usługę utrzymania czystości w formie przetargu nieograniczonego. Wykonawca zwrócił się do zamawiającego z wnioskiem o odstąpienie od zastosowania art. 29 ust. 3a ustawy Pzp dotyczącego wymogu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę osób wykonujących czynności w realizacji zamówienia. Prośbę uzasadnia trudnościami w dostępie do usług lekarzy z zakresu medycyny pracy oraz innych lekarzy, którzy na mocy specustawy mogą wydać zaświadczenie o dopuszczeniu do pracy (ważne przez 30 dni od zniesienia stanu epidemii).
Jeżeli w zamówieniu na usługi utrzymania czystości występują czynności polegające na wykonywaniu pracy na podstawie umowy o pracę, to zamawiający ma obowiązek zawrzeć w opisie przedmiotu zamówienia opisany wymóg (zatrudnienia przez wykonawcę lub podwykonawcę osób na podstawie umowy o pracę).
Stosownie do art. 29 ust. 3a ustawy Pzp zamawiający określa w opisie przedmiotu zamówienia na usługi lub roboty budowlane wymogi zatrudnienia przez wykonawcę lub podwykonawcę na podstawie umowy o pracę osób wykonujących wskazane przez zamawiającego czynności w zakresie realizacji zamówienia, jeżeli wykonanie tych czynności polega na wykonywaniu pracy w sposób określony w art. 22 § 1 Kodeksu pracy.
Z art. 29 ust. 3a ustawy Pzp koreluje art. 36 ust. 2 pkt 8a ustawy Pzp, zgodnie z którym, gdy zamawiający w opisie przedmiotu zamówienia na usługi określi wymagania zatrudnienia na podstawie umowy o pracę osób, które będą wykonywały po stronie wykonawcy lub podwykonawcy czynności wskazane przez zamawiającego, wówczas zamawiający jest zobowiązany wskazać w siwz w szczególności:
1) sposób dokumentowania zatrudnienia osób, o których mowa w art. 29 ust. 3a ustawy Pzp,
2) swoje uprawnienia w zakresie kontroli spełniania przez wykonawcę wymagań, o których mowa w art. 29 ust. 3a ustawy Pzp oraz sankcji z tytułu niespełnienia tych wymagań,
3) rodzaj czynności niezbędnych do realizacji zamówienia, których dotyczą wymagania zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.
Dla egzekucji obowiązku z art. 29 ust. 3a ustawy Pzp nie jest konieczne, aby wykonawca zatrudniał konkretną liczbę pracowników, ale to, aby pracownicy mający w zakresie swoich obowiązków czynności wskazane przez zamawiającego byli zatrudnieni na umowę o pracę.
Mając na uwadze powyższe, do umowy powinny być wprowadzone postanowienia, które będą zobowiązywać wykonawcę do wykonywania opisanych przez zamawiającego czynności pracownikami zatrudnionymi na podstawie umowy o pracę, zgodnie ze zobowiązaniem zawartym w ofercie oraz przewidywać sposób weryfikacji tego zobowiązania na etapie wykonywania prac.
W opisanym w pytaniu przypadku wykonawca zwrócił się do zamawiającego z wnioskiem o odstąpienie od zastosowania art. 29 ust. 3a ustawy Pzp dotyczącego wymogu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę osób wykonujących czynności w realizacji zamówienia. Uzasadnia to trudnościami w dostępie do lekarzy z zakresu medycyny pracy oraz innych lekarzy, którzy na mocy specustawy mogą wydać zaświadczenie o dopuszczeniu do pracy (ważne przez 30 dni od zniesienia stanu epidemii).
W mojej ocenie brak jest jednak podstaw do odstąpienia od wypełnienia wymogu nałożonego na zamawiającego na podstawie art. 29 ust. 3a ustawy Pzp, jeżeli w zamówieniu na usługi utrzymania czystości występują czynności polegające na wykonywaniu pracy na podstawie umowy o pracę.
Zamawiający może oczywiście w pewnym stopniu uwzględnić szczególną sytuację, jaka wystąpiła w związku z epidemią koronawirusa i ograniczenia wynikające ze specustawy.
Mógłby przykładowo przewidzieć w umowie:
Podstawa prawna
7 kwietnia 2020 r.