radca prawny

Radca prawny zatrudniony na umowę o pracę nie powinien być członkiem komisji przetargowej

Radca prawny zatrudniony na umowę o pracę nie powinien być członkiem komisji przetargowej

Czy w świetle opinii Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych „Opinia OBSiL KRRP w przedmiocie udziału radców prawnych w komisjach przetargowych” radca prawny, zatrudniony na umowę o pracę przez podmiot zamawiający, może być członkiem komisji przetargowej w prowadzonym przez niego postępowaniu? W świetle analizy przepisów ustawy Pzp oraz regulacji odrębnych dotyczących statusu radcy prawnego należy opowiedzieć się za niepowoływaniem radcy prawnego w skład komisji przetargowej.

Zamawiający powinien ustalić orientacyjną ilość spraw, które w okresie trwania umowy z radcą prawnym wymagać będą udziału pełnomocnika procesowego

Pytanie:

Mój problem dotyczy szacowania wartości zamówienia na usługi zastępstwa procesowego oraz stosowania trybu z wolnej ręki w przypadku umów cywilnoprawnych. Ponieważ zastanawiamy się nad możliwością zatrudnienia radcy prawnego na umowę o pracę i powierzenie mu w ramach tej umowy usług prawnych polegających na zastępstwie prawnym lub usług prawnych i usług zastępstwa procesowego. Poza podstawowym wynagrodzeniem radcy z umowy o pracę przysługiwałoby mu wynagrodzenie z tytułu wyegzekwowanych kosztów zastępstwa procesowego i egzekucyjnego. Rozumiem, iż tę część wynagrodzenia jako jednostka budżetowa wypłacalibyśmy na podstawie umowy cywilnoprawnej, które to podlegają pod ustawę Pzp, a dodatkowe wynagrodzenie płatne byłoby na podstawie rozporządzenia oraz umowy cywilnoprawnej i wypłacane byłoby tylko w przypadku zasądzonych spraw i po wyegzekwowaniu przyznanych kwot na rzecz zamawiającego? To jest to zamówienie publiczne podlegające ustawie i powinno być uprzednio oszacowane z należytą starannością. Czy może z uwagi na specyfikę oraz fakt, iż nie wszystkie zlecone sprawy radcy prawnemu znajdą swój finał w postaci zasądzonych należności oraz z uwagi na podstawę prawną tego wynagrodzenia tj. rozporządzenie w sprawie opłat za czynności radców prawnych, wartością tego zamówienia byłoby tylko samo wynagrodzenie ryczałtowe jeśli byłoby przyznane a wiązałaby nas nie umowa o pracę tylko inna forma - umowa na wykonywanie usług prawnych? Specyfiką zlecanych przez naszą jednostkę spraw z zakresu zastępstwa procesowego jest to, iż zlecamy ich kilkanaście miesięcznie i są to podobne co do zakresu sprawy dotyczące głównie ściągania należności od najemców itp. Jest ich wiele i nie sposób traktować i zlecać je osobno. Aby ustalić wartość tego zamówienia proponowałabym sięgnąć do danych historycznych uwzględnić na tej podstawie plany na przyszłość, aby ustalić orientacyjną liczbę spraw, które mogą wystąpić w trakcie trwania umowy przez określony czas np. 6 miesięcy czy roku. I na podstawie rozporządzenia określić wartość umowy.