zamówienia w częściach

Zbliża się początek roku szkolnego a wraz z nim ogrom pracy dla placówek oświatowych. Warto przypomnieć, że szkoły jako jednostki budżetowe gmin mają – co do zasady – obowiązek dokonywać zakupów w procedurach Prawa zamówień publicznych.

Zamówienia publiczne dla szkół – 4 analizy przypadku i wskazówki ekspertów

Zbliża się początek roku szkolnego a wraz z nim ogrom pracy dla placówek oświatowych. Warto przypomnieć, że szkoły jako jednostki budżetowe gmin mają – co do zasady – obowiązek dokonywać zakupów w procedurach Prawa zamówień publicznych. Jeśli zatem szkoła chce nabyć dostawę, usługę bądź robotę budowlaną, jest zobowiązana przestrzegać ustawowych reguł. Fakt ten wynika z art. 4 pkt 1 ustawy Pzp, który wskazuje, że cały sektor finansów publicznych podlega jej przepisom. Obowiązki w zakresie organizacji działania szkół spoczywają jednak także na gminach (np. w zakresie transportu dzieci do placówek) oraz innych jednostkach takich jak MOPS (dożywianie dzieci w szkołach).  

Jeśli potrzebujesz wskazówek, jak zlecać zamówienia publiczne w szkole, zachęcam do lektury opracowania. Dowiesz się z niego m.in. jakie reguły stosować przy zamówieniach wycieczek szkolnych w ciągu roku szkolnego dla różnych klas, jak wspólnie udzielać zamówień oraz w jakich procedurach należałoby dokonać zamówień na transport dzieci do placówek.

W tym artykule
  • Szkoły jako jednostki budżetowe gminy, należą do sektora finansów publicznych. Obowiązuje je co do zasady samodzielność w zlecaniu zamówień publicznych. Podlegają one oczywiście regułom Prawa zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm.).
  • Usługi związane z organizacją różnorodnych wycieczek dla poszczególnych klas szkolnych nie są kalkulowane wspólnie dla określenia odpowiedniej procedury zamówienia, ponieważ różnią się one od siebie. Ponadto, istnieje niepewność co do tego, czy ten sam wykonawca będzie mógł realizować wszystkie zadania, a także co do możliwości zorganizowania wszystkich wycieczek w tym samym czasie, biorąc pod uwagę różne potrzeby i harmonogramy poszczególnych klas oraz funkcjonowanie szkoły.
  • Jedna szkoła ma prawo przeprowadzić postępowanie zakupowe w imieniu innej szkoły, zgodnie z zapisami art. 37 ustawy Pzp. Artykuł 37 ust. 2 umożliwia zamawiającemu delegowanie zadań związanych z przygotowaniem lub realizacją postępowania o udzielenie zamówienia na swoje jednostki organizacyjne lub na zewnętrzne podmioty w ramach działań pomocniczych.