Kwalifikowany podpis elektroniczny w zamówieniach publicznych

Stan prawny na dzień: 23.07.2024
 Kwalifikowany podpis elektroniczny w zamówieniach publicznych

Wykonawcy ubiegający się o zamówienie publiczne składają na ofercie różnego rodzaju podpisy elektroniczne. Wybór odpowiedniego podpisu zależy od wartości zamówienia. Otóż w przetargach o wartości mniejszej niż progi unijne, według wyboru wykonawcy, dopuszczalny jest kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany lub podpis osobisty. Natomiast jeżeli wartość zamówienia jest równa progom unijnym lub od nich wyższa, ofertę i oświadczenia z art. 125 ust. 1 ustawy Pzp można podpisać jedynie kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Przyjrzyjmy się zatem bliżej poszczególnym rodzajom podpisów. W poniższym artykule omawiamy kwalifikowany podpis elektroniczny w zamówieniach publicznych. W drugiej części szczegółowo wyjaśniamy reguły związane z podpisem osobistym i zaufanym – LINK.

W tym artykule
  • Kwalifikowany podpis elektroniczny jest przypisany wyłącznie do osoby, która go składa (np. Jana Kowalskiego). Jest tworzony przy użyciu bezpiecznych urządzeń oraz danych, które pozostają pod wyłączną kontrolą tej osoby. Dodatkowo, podpis ten jest powiązany z danymi, do których został dołączony, w sposób umożliwiający wykrycie wszelkich późniejszych zmian.
  • Podczas składania elektronicznego podpisu zewnętrznego tworzy się osobny plik, którego nazwa jest taka sama jak pliku podpisywanego, ale z rozszerzeniem wskazującym na rodzaj podpisu – np. .xades. Komplet dokumentów składa się z dwóch plików – pliku podpisywanego i pliku z podpisem (jeżeli podpisuje jedna osoba). Jednakże zdarza się, że wykonawcy przekazują oferty opatrzone podpisem w formacie zewnętrznym XAdES, dostarczając jedynie pliki podpisów bez oryginalnych dokumentów zawierających faktyczne oferty. Z tego powodu warto unikać  korzystania z formatu XAdES zewnętrznego.
  • Jeśli dokument elektroniczny w przetargu będzie podpisany elektronicznie w państwie spoza UE, wówczas należy sprawdzić czy między państwem trzecich a Unią zawarte są umowy, na mocy których podpis z państwa trzeciego jest równoważny podpisom unijnym.
  • Kwalifikowany podpis elektroniczny musi być złożony w czasie obowiązywania certyfikatu. Tylko wtedy podpis korzysta z prawnego domniemania, że został złożony przez osobę, którą certyfikat identyfikuje.

Pozostało jeszcze 90% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CPV

Zamów dostęp

Masz dostęp do portalu?

Zaloguj się.

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Andrzela Gawrońska-Baran

Andrzela Gawrońska-Baran

W ramach praktyki zawodowej prowadzi AGB Kancelarię Radcy Prawnego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Podyplomowego Studium Integracji...