e-podpis

 Kwalifikowany podpis elektroniczny w zamówieniach publicznych

Kwalifikowany podpis elektroniczny w zamówieniach publicznych

W tym artykule
  • Kwalifikowany podpis elektroniczny jest przypisany wyłącznie do osoby, która go składa (np. Jana Kowalskiego). Jest tworzony przy użyciu bezpiecznych urządzeń oraz danych, które pozostają pod wyłączną kontrolą tej osoby. Dodatkowo, podpis ten jest powiązany z danymi, do których został dołączony, w sposób umożliwiający wykrycie wszelkich późniejszych zmian.
  • Podczas składania elektronicznego podpisu zewnętrznego tworzy się osobny plik, którego nazwa jest taka sama jak pliku podpisywanego, ale z rozszerzeniem wskazującym na rodzaj podpisu – np. .xades. Komplet dokumentów składa się z dwóch plików – pliku podpisywanego i pliku z podpisem (jeżeli podpisuje jedna osoba). Jednakże zdarza się, że wykonawcy przekazują oferty opatrzone podpisem w formacie zewnętrznym XAdES, dostarczając jedynie pliki podpisów bez oryginalnych dokumentów zawierających faktyczne oferty. Z tego powodu warto unikać  korzystania z formatu XAdES zewnętrznego.
  • Jeśli dokument elektroniczny w przetargu będzie podpisany elektronicznie w państwie spoza UE, wówczas należy sprawdzić czy między państwem trzecich a Unią zawarte są umowy, na mocy których podpis z państwa trzeciego jest równoważny podpisom unijnym.
  • Kwalifikowany podpis elektroniczny musi być złożony w czasie obowiązywania certyfikatu. Tylko wtedy podpis korzysta z prawnego domniemania, że został złożony przez osobę, którą certyfikat identyfikuje.
  Podpis zaufany i podpis osobisty – najważniejsze informacje o podpisach elektronicznych

Podpis zaufany i podpis osobisty – najważniejsze informacje o podpisach elektronicznych

W tym artykule
  • W procedurach udzielania zamówień publicznych stosowane są różnego rodzaju elektroniczne podpisy – w zależności od wartości zamówienia.
  • W przetargach unijnych obowiązuje kwalifikowany podpis elektroniczny. W procedurach krajowych można zastosować kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany lub osobisty. 
  • Podpis zaufany można złożyć pod warunkiem posiadania profilu zaufanego.
  • Podpis osobisty to zaawansowany podpis elektroniczny w rozumieniu art. 3 pkt 11 e-IDAS, weryfikowany za pomocą certyfikatu podpisu osobistego. Aby sprawdzić, czy dokument jest właściwie podpisany podpisem osobistym, można użyć bezpłatnego oprogramowania.