Justyna Andała-Sępkowska

Justyna Andała-Sępkowska

Prawnik specjalizujący się w zamówieniach publicznych, autorka licznych publikacji
580 artykułów na stronie
Prawnik z wieloletnią praktyką w dziedzinie zamówień publicznych po stronie zamawiającego. Autorka licznych profesjonalnych publikacji poświęconych problematyce związanej z prawem zamówień publicznych.

Artykuły eksperta

Wskazówki związane z właściwym szacowaniem różnego typu szkoleń

Pytanie: Mam pytanie dotyczące planowanej na 2021 rok organizacji szkoleń zawodowych i sposobu ich agregacji. A mianowicie na 2021 rok zaplanowałem 15 szkoleń zawodowych (dla grup 5–10 osobowych – zajęcia teoretyczne i praktyczne), które mają odbyć się w 5 różnych miastach (Poznań, Konin, Kalisz, Leszno, Pleszew) tj. na terenie jednego województwa, w różnych miesiącach bieżącego roku. Łączna kwota przeznaczona na wszystkie 15 szkoleń to ok. 240.000 zł (brutto) tj. ok. 195.000 zł netto. Szkolenia dotyczą zróżnicowanej tematyki i stąd moje pytanie – czy powinienem sumować wartość tych zamówień, aby ustalić, czy występuje tu obowiązek stosowania ustawy Pzp? Które szkolenia trzeba ewentualnie potraktować łącznie, spośród wymienionych poniżej: 1)     operator wózka jezdniowego z gospodarką magazynową, 2)     sprzedawca magazynier z obsługą kas fiskalnych, czytników kodów kreskowych i obsługą wózka jezdniowego, 3)     magazynier z obsługą komputera oraz obsługą wózka jezdniowego z bezpieczną wymianą butli gazowej, 4)     magazynier – operator wózka jezdniowego z bezpieczną wymianą butli gazowej, 5)     operator wózka jezdniowego z bezpieczną wymianą butli gazowej, 6)     operator wózka widłowego z bezpieczną wymianą butli gazowej, 7)     operator koparko-ładowarki, 8)     spawacz metodą TIG 10, 9)     spawanie blach i rur spoinami pachwinowymi metodą MAG 135 11, 10)  kelner z elementami baristy, 11)  kelner z prawem jazdy kat. B, 12)  prawo jazdy kat. B 14, 13)  kurs kosmetyczny z wizażem, 14)  kosmetyczka?
17 czerwca 2021Czytaj więcej

Czy pracownik zamawiającego, który brał udział w bezpłatnym szkoleniu u potencjalnego wykonawcy, podlega wyłączeniu z art. 56 Pzp?

Pytanie: Zgodnie z art. 56 nowej ustawy Prawo zamówień publicznych m.in. osoby wykonujące czynności związane z przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia lub osoby mogące wpłynąć na wynik postępowania podlegają wyłączeniu, jeśli po ich stronie występuje konflikt interesów. Nasze pytanie dotyczy osoby merytorycznej przygotowującej opis przedmiotu zamówienia, ewentualnie biorącej następnie udział w ocenie ofert. Czy taka osoba, korzystając z bezpłatnych szkoleń organizowanych przez potencjalnych wykonawców, podlega następnie wyłączeniu z postępowania, w sytuacji gdyby wykonawca, u którego dana osoba korzystała ze szkolenia, zgłosił swój udział w postępowaniu? Należy wskazać, że osoba – przygotowując opis przedmiotu zamówienia – jeszcze nie wie, którzy wykonawcy zgłoszą się do postępowania. Jeśli udział w bezpłatnym szkoleniu organizowanym przez danego wykonawcę byłby okolicznością wyłączającą udział takiej osoby po stronie zamawiającego, to na jakim etapie następuje wyłączenie – czy dopiero po wpłynięciu ofert i ustaleniu, że oferentem jest podmiot przeprowadzający szkolenie? Czy wcześniejsze czynności takiej osoby pozostają w mocy? Przykładowo na etapie formułowania opisu przedmiotu zamówienia ta osoba nie wiedziała o konflikcie interesów, dowiedziała się o tym dopiero po wpłynięciu ofert. Czy w takiej sytuacji jej wcześniejszych czynności nie trzeba powtarzać?
19 maja 2021Czytaj więcej