Renata Dzikowska

Renata Dzikowska

Radca prawny specjalizujący się w zamówieniach publicznych, były naczelnik Departamentu Kontroli UZP
366 artykułów na stronie
Radca prawny specjalizujący się w prawie zamówień publicznych, wieloletni pracownik Departamentu Kontroli Zamówień Publicznych UZP, były Naczelnik Departamentu Kontroli UE Urzędu Zamówień Publicznych

Artykuły eksperta

Sprzeczności w treści siwz a ocena ofert

Pytanie: Zamawiający przeprowadził postępowanie z podziałem na części. W jednej z części w formularzu ofertowym pojawił się błąd (wykryty dopiero po otwarciu ofert). W siwz zamawiający określił zakres podstawowego zamówienia: 5 pozycji do wycenienia, oraz zakres prawa opcji: 5 pozycji do wycenienia. W formularzu ofertowym, w części dotyczącej prawa opcji do formularza zostały przeniesione tylko 4 pozycje z siwz. W tej części wpłynęły 2 oferty. Obie złożono na błędnym formularzu (nie uwzględniają one pozycji 5 w prawie opcji). Czy uznając, że oferty są porównywalne, zamawiający może zinterpretować rozbieżności na korzyść wykonawców i zawrzeć umowę bez pozycji 5, w ramach prawa opcji – mimo rozbieżności między siwz a formularzem ofertowym? Oferta bez prawa opcji w tym zakresie spełnia minimalne potrzeby zamawiającego, jest on w stanie się bez nich obejść. A może jest możliwość poprawy ofert w ramach art. 87 ust. 2 ustawy Pzp? Z innych dokumentów nie wynika cena pominiętej pozycji, ale pozycja została wyceniona w zamówieniu podstawowym w takiej samej ilości, jaka była zakładana dla prawa opcji. Zamawiający nie zastrzegł, aby cena opcji była tożsama z zamówieniem podstawowym, jednak obaj wykonawcy pozostałe pozycje wycenili tak samo dla zamówienia podstawowego i opcjonalnego. Czy oferty podlegają odrzuceniu, a jeżeli tak, to na jakiej podstawie? Czy należy unieważnić tę część postępowania zgodnie z art. 93 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp?
19 października 2020Czytaj więcej

Czy wolno prowadzić postępowanie bez pewności o przesunięciu środków w budżecie potrzebnych na zamówienie?

Pytanie: Prowadzimy postępowanie na zamówienie powyżej progu unijnego z prawem opcji. Zamówienie dzieli się na podstawowe i opcję 1 oraz 2. Na chwilę obecną nie wiemy, czy mamy środki na pokrycie ani zamówienia podstawowego ani opcji (obie oferty w zamówieniu podstawowym i opcjonalnym przekraczają nasz budżet). Otworzyliśmy już oferty i moglibyśmy wzywać do złożenia oświadczeń dotyczących przynależności do grup kapitałowych, jednak nie wiemy, czy znajdziemy pieniądze na zamówienie podstawowe czy będziemy musieli unieważnić postępowanie. Informacja, że otrzymamy środki, może pojawić się w ciągu 2 tygodni. Czy mogę rozpocząć czynności w postępowaniu i wezwać wykonawców do złożenia powyższych oświadczeń? Czy jest jakiś termin na dokonanie pierwszej czynności w procedurze? Jeżeli zdecydujemy się kontynuować postępowanie i tym samym zawrzeć później umowę czy możemy już w momencie rozpoczęcia czynności (np. wezwania do złożenia pierwszych oświadczeń) zdecydować się na pokrycie 80% wartości zamówienia podstawowego (w siwz mamy zapis, że gwarantujemy realizację zamówienia podstawowego na poziomie 80%)? Czy nie mając środków finansowych na 100% wartości zamówienia a jedynie na 80% (i tak może pozostać), wolno nam kontynuować postępowanie? Czy umowę podpisujemy wówczas na poziomie 80 czy 100% − zgodnie z ofertą z zastrzeżeniem realizacji 80%?
21 kwietnia 2020Czytaj więcej