Uzupełniając przedmiotowe środki dowodowe, nie wolno modyfikować oferty

Stan prawny na dzień: 05.05.2022
Uzupełniając przedmiotowe środki dowodowe, nie wolno modyfikować oferty

Niezależnie od tego, w jakim trybie wykonawca przedstawił nowe dokumenty i próbki, ich złożenie nie może prowadzić do zmiany treści oferty. Takie działanie jest – w świetle ustawy Pzp – niedopuszczalne (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 20 grudnia 2021 r., sygn. akt KIO 3555/21).

W rozpatrywanym postępowaniu zamawiający zażądał próbek oferowanych rękawic. Złożenie próbki o innych parametrach i innym numerze seryjnym prowadziło – zdaniem Izby – do niedopuszczalnej zmiany treści oferty. Nie usprawiedliwiało jej nawet określone przywołane przez zamawiającego postanowienie SWZ.

Zamawiający twierdził, że nawet gdyby uznać, iż w toku postępowania wykonawca uzupełnił przedmiotowe środki dowodowe, a nie tylko wyjaśnił treść złożonych pierwotnie  środków, to takie uzupełnienie byłoby uzasadnione właśnie w świetle postanowień SWZ oraz art. 107 ust. 2 ustawy Pzp. KIO nie zgodziła się z jego stanowiskiem.

Skład orzekający wskazał, że przewidziana przez zamawiającego w SWZ możliwość wezwania do uzupełnienia przedmiotowych środków dowodowych musi być odczytywana z poszanowaniem zasady niezmienności treści oferty. Oznacza to, że zamawiający nie ma podstaw, aby przyjąć w ramach uzupełnienia takie środki dowodowe, które modyfikują pierwotnie złożoną ofertę.

Tutaj znajdziesz więcej informacji na ten temat:

Autor:

Redakcja

Słowa kluczowe:
ofertaoferta publiczna