Zmiana terminu realizacji umowy PZP

Stan prawny na dzień: 07.04.2025
  Czy zamawiający może wydłużyć termin realizacji zamówienia w zawartej umowie w czasie jej trwania? Jeśli tak to na jakiej podstawie?

Czy zamawiający może wydłużyć termin realizacji zamówienia w zawartej umowie w czasie jej trwania? Jeśli tak to na jakiej podstawie?

Możliwość przedłużenia okresu obowiązywania umowy bez przeprowadzenia nowego postępowania zależy od postanowień zawartej umowy oraz powodów ewentualnego przedłużenia.

Zmiana terminu wykonania zamówienia przewidziana w umowie

Artykuł 455 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp stanowi, że zamawiający może wprowadzić do umowy praktycznie dowolną zmianę (w tym zmianę terminu obowiązywania umowy), o ile przewidział ją w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentach zamówienia, w postaci jasnych, precyzyjnych i jednoznacznych postanowień umownych. Przy czym postanowienia te muszą łącznie spełnić następujące warunki:

a)       określić rodzaj i zakres zmian,

b)       określić warunki wprowadzenia zmian,

c)       nie przewidywać takich zmian, które modyfikowałyby ogólny charakter umowy.

W sytuacji gdy zamawiający – bazując na art. 455 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp – przewidział w umowie możliwość jej zmiany, to na etapie realizacji zamówienia może ją wprowadzić.

Zmiana umowy o zamówienie publiczne niemożliwa do przewidzenia

Gdyby zamawiający nie mógł zmienić terminu realizacji umowy z uwagi na brak odpowiednich postanowień umownych, to do rozważenia pozostaje zmiana zgodnie z art. 455 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp. Taka zmiana umowy bez przeprowadzenia nowego postępowania o udzielenie zamówienia jest jednak dopuszczalna, wyłącznie w przypadku gdy zamawiający może wykazać zaistnienie przesłanek z przywołanego przepisu.

Tylko do 13 kwietnia br. trwają zapisy na szkolenie Portalu ZP: Umowa w sprawie zamówienia okiem prawnika. Sprawdź, jak zmieniać postanowienia umów, nie narażając się na zarzuty organów kontroli. Nasze szkolenie to kompleksowy warsztat dotyczący zawierania i realizacji umów zamówieniowych. Sprawdź program i zarejestruj się już dziś!

Przepis art. 455 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp dopuszcza m.in. zmianę umowy w zakresie terminu realizacji, jeżeli:

  • konieczność zmiany terminu realizacji zamówienia spowodowana jest okolicznościami, których zamawiający, działając z należytą starannością, nie mógł przewidzieć,
  • zmiana nie modyfikuje ogólnego charakteru umowy,
  • wzrost ceny spowodowany każdą kolejną zmianą nie przekracza 50% wartości pierwotnej umowy.

Dla zastosowania tego przepisu jako podstawy zmiany umowy zamawiający musi wykazać, że zmiana, którą chce wprowadzać, ma charakter nieprzewidywalny (nadzwyczajny). W komentarzu UZP do art. 455 (nb. 6) wyjaśniono, że „(...) przez niemożność przewidzenia w chwili zawarcia umowy okoliczności skutkujących koniecznością dokonywania w niej zmian nie należy rozumieć zdarzenia nieprzewidzianego przez strony, lecz zdarzenie, którego zaistnienie w normalnym toku rzeczy było mało prawdopodobne, przy czym niemożliwość przewidywalności określonych zdarzeń przez zamawiającego powinna być określona w sposób obiektywny.

Ustalenie to powinno prowadzić do wniosku, że zamawiający, przygotowując się do wszczęcia postępowania, przeanalizował swoje potrzeby w zakresie przedmiotu świadczenia jego zakresu oraz warunków realizacji. Okoliczności skutkujące koniecznością wprowadzenia zmian do umowy o wykonanie zamówienia publicznego, mieszczące się w zakresie omawianej przesłanki, muszą mieć charakter przekraczający standardowe ryzyka związane z realizacją kontraktu o określonym charakterze”.

Czy zmiana terminu wykonania umowy może opierać się na art. 455 ust. 2 Pzp?

Przedłużenie terminu wykonania umowy w stosunku do jej pierwotnego brzmienia nie może być wprowadzona na podstawie art. 455 ust. 2 ustawy Pzp. Urząd Zamówień Publicznych w opinii z 30 grudnia 2022 r. (znak: DP.O.022.897.2022.RS, KW-4836/2022) wyjaśnił, że „(...) przepis art. 455 ust. 2 ustawy Pzp dotyczy zmiany wartości wynagrodzenia wykonawcy, która związana jest ze zmianą świadczenia. Natomiast w dyspozycji omawianego przepisu nie mieści się zmiana terminu realizacji umowy w sprawie zamówienia publicznego”.

Autor:

Krzysztof Hodt

Krzysztof Hodt

Krzysztof Hodt

Praktyk z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, aktualnie specjalista w wydziale zamówień publicznych jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce.