- Prawidłowe wniesienie wadium jest o tyle istotne, że wadliwego wadium nie wolno uzupełniać tak jak np. dokumentów podmiotowych. Jeśli zatem złożone wadium nie zabezpiecza właściwie oferty, zamawiający ma obowiązek ją odrzucić.
- W doktrynie i orzecznictwie pojawiły się rozbieżne poglądy na temat tego, czy wadium złożone w formie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej, którego termin ważności mija w ostatnim dniu terminu związania ofertą, skutecznie zabezpiecza ofertę.
- Wątpliwości powstają z uwagi na sformułowania zawarte w treści gwarancji wadialnych, które wskazują, że gwarant będzie zobowiązany zrealizować roszczenie zamawiającego, jeśli ten przekaże je w czasie obowiązywania gwarancji. Jeśli roszczenie pojawi się w ostatnim dniu ważności gwarancji, wówczas może nie być możliwe przekazanie roszczenia gwarantowi w tym samym dniu.
- W artykule prezentujemy wyroki, w których KIO wyraża pogląd, że gwarancja ważna do ostatniego dnia związania ofertą, nie zabezpiecza skutecznie oferty. Przedstawiamy także orzeczenia, w których składy orzekające przedstawiły przeciwne stanowiska.
O regułach wnoszenia wadium piszemy w artykule:
Wadium w nowej ustawie Pzp – zasady wnoszenia i zwrotu