przedmiot umowy

Opis zamówienia – kiedy odwołać się do KIO

Analiza opisu przedmiotu zamówienia od strony wykonawcy – kiedy odwołać się do KIO na jego zapisy?

Pierwszym kryterium dla wykonawcy, który szuka dla siebie przetargu, będzie selekcja ogłoszeń pod kątem przedmiotu zamówienia. Już po wstępnej analizie często okazuje się, że treść opisu zamówienia dyskryminuje niektóre podmioty, zawiera niedozwolone prawem zapisy np. wskazujące markę produktów bądź dopuszcza do przetargu tylko jednego konkretnego wykonawcę. Tego typu zabiegi powinny być przedmiotem odwołań wykonawców do KIO. Sprawdź, jak przeanalizować zapisy OPZ, aby w porę zdecydować, które z nich należy zgodnie z prawem zakwestionować. Jeśli jesteś zamawiającym, upewnij się, czy w Twoich dokumentach zamówienia nie ma niedozwolonych postanowień.

Oferta nie wskazuje na model przedmiotu dostawy – czy wolno wymagać wyjaśnień od wykonawcy?

Pytanie:

Prowadzimy postępowanie na zakup sprzętu komputerowego i urządzeń drukujących. Oprócz załącznika do oferty, w którym wykonawcy byli zobowiązani do podania nazwy, modelu i producenta sprzętu, nie wymagaliśmy przedstawienia żadnych innych dokumentów (np. specyfikacji technicznej). Jeden z wykonawców zaproponował m.in. drukarkę 3D, której nazwa producenta pokrywa się w części z nazwą wykonawcy (tzn. nie jest to pełna nazwa wykonawcy). Na podstawie tych danych nie jesteśmy w stanie zweryfikować urządzenia, ponieważ nigdzie ono nie występuje. Czy w związku z tym możemy poprosić wykonawcę o dodatkowe informacje w tym zakresie?

Jeśli jedyne dane pozwalające zidentyfikować przedmiot zamówienia zaoferowany przez wykonawcę zawierają błędy, które powodują niemożność tej identyfikacji (a przez to weryfikacji zgodności z treścią siwz) przez zamawiającego, oferta powinna zostać odrzucona jako niezgodna z treścią siwz.

W wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z 22 listopada 2012 r. (sygn. akt KIO 2396/12; KIO 2416/12) odnośnie do wyjaśniania treści oferty wskazano: „(...) Przepis art. 87 ust. 1 p.z.p. przewiduje, że w toku badania i oceny ofert zamawiający może żądać od wykonawców wyjaśnień dotyczących treści złożonych ofert, przy czym niedopuszczalne jest prowadzenie między zamawiającym a wykonawcą negocjacji dotyczących złożonej oferty oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a i 2, dokonywanie jakiejkolwiek zmiany w jej treści.

Czy wolno zmienić przedmiot umowy, nie modyfikując wynagrodzenia?

Pytanie:

Aktualnie wykonawca jest realizuje budowę nowego budynku biblioteki zgodnie z projektem budowlanym. W międzyczasie zleciliśmy opracowanie projektu wizualizacji wnętrz, ale nie został jeszcze ogłoszony przetarg na realizację projektu wyposażenia wnętrz. Projekt zakłada oprócz umeblowania, zakup systemu bibliotecznego tj. bramki, wrzutnie do książek, neon − które to będą kupione później (inny przetarg i inny budżet), ale już teraz trzeba doprowadzić do nich instalację elektryczną, która nie była przewidziana w projekcie budowlanym. Ponadto projekt wizualizacji wnętrz wprowadza zmiany do aktualnie realizowanego projektu budowlanego. Wynikają one z aranżacji wnętrz i w związku z tym potrzebne są zamiany niektórych elementów z tańszych na droższe lub odwrotnie oraz rezygnacja z niektórych elementów bądź ich wprowadzenie. Przykładowo w projekcie budowlanym w łazienkach przewidziane są umywalki montowane pojedynczo. W projekcie wizualizacji wnętrz wprowadzono umywalki montowane z blatem. Liczba umywalek nie została zmieniona. Dodatkowy blat wymaga osadzenia na konstrukcji stalowej, okładziny, itp. Ogółem zmiany te powodują dodatkowy koszt ok. 73 tys. zł.

Czy można dokonywać takich zmian do projektu budowlanego, którego realizacja była przedmiotem zamówienia określonego w siwz i na podstawie którego zawarto umowę z wykonawcą, przy założeniu, że per saldo zostanie utrzymana wartość zamówienia, a co za tym idzie wynagrodzenie wykonawcy?

W jaki sposób zlecić aktualnemu wykonawcy realizację dodatkowych prac wynikających z projektu wizualizacji wnętrz i zapłacić za nie? Czy wolno to zrobić w trybie art. 4 pkt 8 ustawy Pzp, przy założeniu, że ich wartość nie przewyższa 30.000 euro a na resztę prac z projektu wizualizacji wnętrz rozpisać przetarg nieograniczony w trybie ustawy Pzp? Umowa z wykonawcą nie przewiduje realizacji zamówień, o których mowa w art. 67 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp. Wykonawca ma wynagrodzenie ryczałtowe, które nie może ulec zmianie.