zamówienie na sprzęt komputerowy

Przetargi na dostawy sprzętu komputerowego i systemów informatycznych

Przetargi na dostawy sprzętu komputerowego i systemów informatycznych

Urząd Zamówień Publicznych jakiś czas temu wydał rekomendacje w sprawie realizacji zamówień publicznych na dostawy sprzętu komputerowego i usług informatycznych. Okazuje się, że te przedmioty zamówienia stanowią wyzwanie dla jednostek zamawiających a podczas postępowań pojawiają się powtarzalne błędy jak choćby niezapewnienie sobie kodów źródłowych czy licencji do oprogramowania czy niewłaściwa konstrukcja umów, która zmusza do zlecania kolejnych zamówień pokrewnych jednemu wykonawcy. Także pytania, jakie otrzymujemy od naszych Czytelników, potwierdzają, że tego rodzaju zamówienia stanowią źródło wielu wątpliwości.

W artykule przytaczamy 5 autentycznych przypadków i analiz eksperckich z tego obszaru. Dowiesz się m.in. jak szacować bieżące usługi informatyczne z usługami towarzyszącymi, jak sprawdzić wymagane parametry oferowanego sprzętu, gdy wykonawca nie dostarcza żądanych dokumentów bądź ich tłumaczeń oraz które rekomendacje UZP wziąć pod uwagę, zamawiając posprzedażową obsługę kupionego oprogramowania (aktualizację i serwis).

W tym artykule
  • Jeśli oprogramowanie posiada prawa autorskie, zamawiający powinien zdobyć licencje, kody źródłowe oraz prawa autorskie, aby uniknąć sytuacji, w której będzie zmuszony rozwijać i utrzymywać system przez określonego wykonawcę.
  • Jeśli zostało zakupione oprogramowanie licencjonowane lub usługi SAAS, to prawdopodobnie zamawiający nie uzyska licencji na to oprogramowanie. W tej sytuacji warto rozważyć przeprowadzenie konkurencyjnego postępowania dotyczącego usług utrzymania, serwisu i aktualizacji.
  • W przypadku zamówień na usługi np. chmurowe, zamawiający powinien określić wcześniej swoje wymagania umożliwiające migrację do nowego usługodawcy.
  • W wyroku z 17 grudnia 2019 r. (sygn. akt KIO 2436/19) Izba uznała, że w sytuacji, w której zamawiający nie dopuścił możliwości złożenia dokumentów w języku innym niż polski, brak tłumaczenia dokumentu (karty katalogowej) na język polski jest równoznaczny z brakiem tego dokumentu.
  • Jeżeli dany środek dowodowy jest tworzony w formie pliku elektronicznego, dostępnego do pobrania na stronie producenta sprzętu, wykonawca ma prawo dostarczyć zamawiającemu dokument w tej formie. Dokument od początku istnieje w wersji elektronicznej, więc nie ma konieczności dodawania przez wykonawcę elektronicznego podpisu.
  • Przy wymogu złożenia tłumaczenia dokumentu wystarczające jest tłumaczenie z translatora Google.

Próbka sprzętu komputerowego czy prezentacja jego funkcjonalności – którą metodę wybrać?

Pytanie:

Jesteśmy szpitalem i zamierzamy przeprowadzić postępowanie na dostawę cyfrowego aparatu RTG wraz z oprogramowaniem (PACS, HIS i RIS). Szacowana kwota zamówienia przekroczy próg unijny. W ramach sprawdzenia funkcjonalności oprogramowania chcielibyśmy przeprowadzić demonstracje/prezentacje oprogramowania. Zdaniem UZP, biorąc pod uwagę konsekwencje ekonomiczne i finansowe, na jakie mogą zostać narażeni wykonawcy w związku z koniecznością złożenia próbek oferowanych towarów, w szczególności w przypadku dóbr charakteryzujących się znaczną wartością, zasadne wydaje się rozważenie możliwości rezygnacji z żądania ich złożenia na rzecz przeprowadzenia przez wykonawcę prezentacji oferowanych towarów.

Nasi informatycy nie wiedzą jednak, jak uniknąć w scenariuszu prezentacji odniesienia do próbki, skoro chcemy, aby wykonawca z najkorzystniejszą ofertą dostarczył komputer wraz z oprogramowaniem. Przygotowane przez wykonawcę oprogramowanie i dane demonstracyjne (testowe) ma być zainstalowane na sprzęcie wykonawcy (przenośny komputer) w pełni skonfigurowane i gotowe do praktycznej prezentacji (przetworzenia) pozwalającego na potwierdzenie zadeklarowanych funkcjonalności. Chcieliby też, aby wykonawca użył obrazu dysku (niezaszyfrowanego) lub kopii zapasowej na nośniku elektronicznym.

Co w przypadku takiej prezentacji jest załączane do dokumentacji postępowania? Bo w przypadku próbki będzie to laptop z oprogramowaniem, ale czy wtedy musimy przechowywać ten sprzęt przez 4 lata? Jak w takiej sytuacji odróżnić żądanie próbki od demonstracji? Jak miałaby wyglądać taka prezentacja/demonstracja, ale nie próbka?

Zamawiający zamiast żądania próbki sprzętu (egzemplarza) może skorzystać z możliwości wymagania od wykonawcy prezentacji tego sprzętu.

W orzecznictwie KIO oraz doktrynie wskazuje się, że prezentacja próbki (np. sprzętu) występuje wtedy, gdy badanie próbki wymaga udziału wykonawcy, w odróżnieniu od sytuacji, że badanie próbki złożonej przez wykonawcę odbywa się samodzielnie przez zamawiającego. Prezentacja może polegać np. na przetestowaniu określonych (zadeklarowanych) funkcjonalności sprzętu zgodnie ze scenariuszem testowym opisanym przez zamawiającego, czy też przedstawieniu poprawności działania sprzętu w określonym środowisku.

Zamawiający, który chce wymagać prezentacji próbki, powinien stworzyć precyzyjne, obiektywne i zrozumiałe dla wykonawców zasady jej przeprowadzenia, uwzględniające realizację zasady równego traktowania wykonawców oraz przejrzystości. Przykładowo powinien określić, kto, jak długo i w jaki sposób będzie prowadził prezentację, czy będzie ona nagrywana itd.