Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Jeżeli zdarzy się, że wykonawca dysponuje polisą ubezpieczenia OC wystawioną przed upływem terminu składania ofert i gdy pierwsza rata składki ubezpieczeniowej nie była w dniu składania ofert wymagalna, brak będzie podstaw do wykluczenia z postępowania takiego wykonawcy w oparciu o przepis art. 24 ust. 2 pkt 4 ustawy Pzp.
Urząd Zamówień Publicznych wydał opinie pt.: „Publikowanie ogłoszeń w siedzibie zamawiającego poprzez zastosowanie elektronicznej tablicy informacyjnej (ekranu sterowanego dotykiem). Sprawdź, w jaki sposób może to wpłynąć na Twoją pozycję w postępowaniu o zamówienie.
Przepis art. 93 ustawy Pzp stanowi, iż zamawiający jest zobligowany do unieważnienia prowadzonego postępowania w przypadku wystąpienia któregokolwiek ze zdarzeń enumeratywnie wymienionych w powołanym przepisie. Oznacza to, że działanie zamawiającego powinno być pozbawione w odniesieniu do instytucji unieważnienia postępowania jakiejkolwiek uznaniowości, dlatego też interpretacja przesłanek unieważnienia postępowania powinna być dokonywana w sposób ścisły, przy zachowaniu prymatu wykładni gramatycznej.
Coraz częściej zamawiający w siwz, zarówno dotyczących robót budowlanych, jak i usług, a nawet dostaw, formułują obowiązek dokonania przez wykonawców wizji lokalnej. Celem wprowadzenia takiego wymogu jest poznanie przez wykonawców wszelkich uwarunkowań w zakresie realizacji przedmiotu zamówienia. Tymczasem, jak pokazuje praktyka, owo postanowienie wykorzystywane jest następnie przez zamawiającego na etapie oceny ofert bądź już w trakcie realizacji zamówienia, co obarcza wykonawcę dodatkowymi źródłami ryzyka - czy słusznie?
Urząd Zamówień Publicznych wydał opinię prawną dotyczącą PPP. Partnerstwo publiczno-prywatne cały czas nie jest tak powszechnym źródłem współpracy między jednostkami publicznymi a sektorem prywatnym, jak można by się spodziewać. Jednak planowane zmiany ustawy oraz propagowanie tego sposobu finansowania inwestycji publicznych mają się przyczynić do rozwoju PPP w Polsce. Czy faktycznie tak będzie, okaże się w przyszłości.
Stworzenie systemu zamówień publicznych związane jest z aktywnością państw w zakresie wydatkowania środków publicznych. O tym, na jaką skalę działa rynek zamówień publicznych, świadczy chociażby fakt, że w Polsce w 2011 r. udzielono 186.232 zamówień o wartości ok. 144,1 mld zł (Sprawozdanie o funkcjonowaniu systemu zamówień publicznych w 2011 roku).
Wykonawca dzięki znalezieniu odpowiadającego mu ogłoszenia o zamówieniu i zapoznaniu się z siwz może przygotować się do wzięcia udziału w przetargu: ocenić swoje szanse, skompletować wszystkie dokumenty, wypełnić niezbędne formularze, których wymagał zamawiający. Na tym etapie pozostaje mu złożyć ofertę. Należy pamiętać, że zgodnie z art. 82 ust. 1 ustawy Pzp wykonawca może złożyć tylko jedną ofertę
Rygor należytej staranności, który ciąży na Zamawiających, zobowiązuje Zamawiającego nie tylko do dokonania badania i oceny ofert zgodnie z przepisami ustawy Pzp, lecz również do naprawiania własnych błędów, w przypadku ich wykrycia, na każdym etapie postępowania. Oznacza to - przykładowo - że w sytuacji, gdyby już po dokonaniu wyboru oferty najkorzystniejszej Zamawiający powziął informację, że niewłaściwie ocenił daną ofertę, to wówczas nie jest uprawniony do brnięcia w swym błędzie, lecz zobowiązany jest do jego naprawienia.
Art. 93 ustawy Pzp stanowi, iż Zamawiający jest zobligowany do unieważnienia prowadzonego postępowania w przypadku wystąpienia któregokolwiek ze zdarzeń enumeratywnie wymienionych w powołanym przepisie ustawy. Oznacza to, że działanie Zamawiającego powinno być pozbawione w odniesieniu do instytucji unieważnienia postępowania jakiejkolwiek uznaniowości, dlatego też interpretacja przesłanek unieważnienia postępowania powinna być dokonywana w sposób ścisły, przy zachowaniu prymatu wykładni gramatycznej. W szczególności podkreślenia wymaga, iż udowodnienie, że dokonanie czynności unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego było prawidłowe, spoczywa zawsze na Zamawiającym.
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!