Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Zamawiający będą mieć możliwość zdobycia wiedzy o najnowszych i najkorzystniejszych ekonomicznie rozwiązaniach technicznych, technologicznych oraz organizacyjnych. Pozwoli im to lepiej dopasować swoje wymagania do realiów rynkowych. Nowa instytucja ma również skrócić przebieg samego postępowania oraz ograniczyć jego koszty, w szczególności poprzez zmniejszenie liczby odwołań dotyczących zapisów siwz i wniosków o wyjaśnienie jej treści.
20 lutego 2013 weszła w życie ustawa o zmianie ustawy prawo zamówień publicznych, na mocy której do art. 22 ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej: „Pzp”) dodano ustęp piąty. Zmiana ta, na pozór drobna, może istotnie wpłynąć na dotychczas obowiązujące zasady wyboru wykonawcy.
Cel postępowania o zamówienie publiczne nie zostaje osiągnięty, gdy oferenci dojdą do porozumienia, ustalając wspólnie strategię przedstawiania ofert (np. minimalną cenę przedmiotu przetargu). W takim przypadku zamawiający zmuszony jest wybrać ofertę, która jest mniej korzystniejsza niż ta, która zostałaby mu przedstawiona w warunkach realnej konkurencji między uczestnikami przetargu.
Nowelizacja ustawy o utrzymaniu i czystości w gminach niesie za sobą szereg istotnych zmian dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w gospodarowanie odpadami komunalnymi. W szczególności dotyczą one gmin, ich mieszkańców oraz przedsiębiorstw zajmujących się gospodarowaniem nieczystościami. Zgodnie z przyjętymi przepisami ustawa, począwszy od 2013 roku, nakłada na gminy odpowiedzialność za odbiór odpadów od właścicieli nieruchomości mieszkających na jej terenie. Zadanie to ma być wykonywane przez przedsiębiorstwa, z którymi gminy w drodze przetargu podpiszą stosowne umowy.
Katalogi Nakładów Rzeczowych tworzą bazę normatywną stanowiącą podstawę kalkulacji kosztorysowej robót budowlanych. Są to w szczególności zestawienia robocizny, materiałów i sprzętu, przypisanych do konkretnych czynności wykonywanych w trakcie robót budowlanych. Katalogi te są jednym z podstawowych narzędzi kosztorysanta. Ich wykorzystywanie może być niekiedy uwarunkowane przepisami prawa zamówień publicznych.
Często pojawiają się wątpliwości co do tego, w jaki sposób należy liczyć terminy w trakcie procedury przetargowej. Prawo zamówień publicznych nie reguluje tej kwestii w sposób szczególny. Tymczasem nieprawidłowości w tym zakresie, zarówno po stronie zamawiających, jak i wykonawców, mogą spowodować daleko idące konsekwencje dla całego postępowania o zamówienie.
Każdy zamawiający do 1 marca musi sporządzić roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach. W tym roku, ze względu na nowelizację ustawy Prawo zamówień publicznych, może być to bardziej kłopotliwe. Dlatego poprosiliśmy naszego eksperta o wyjaśnienie wszelkich wątpliwości w tej sprawie.
Już od 20 lutego 2013 r. obowiązywać będzie nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych. Oprócz wprowadzenia do prawa polskiego przepisów dyrektywy obronnej, zmianie uległy także ustawowe definicje oraz zmienił się sposób sprawdzenia warunków udziału w postępowaniu. Zamawiający będą musieli brać pod uwagę nowe przesłanki wykluczenia wykonawców z postępowania. Dlatego warto przygotować się na nowe ustawy z 12 października 2012 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi.
Wymóg utrzymania przez wykonawcę zabezpieczenia należytego wykonania umowy w wysokości 10 % przez cały okres realizacji zamówienia jest niezgodny z art. 150 ust. 2 ustawy Pzp. Przepis ten ustala maksymalną wysokość zabezpieczenia w wysokości 10 % ceny całkowitej podanej w ofercie albo maksymalnej wartości nominalnej zobowiązania zamawiającego wynikającego z umowy.
Przedstawiamy pełen katalog przesłanek wykluczenia wykonawców z przetargu z uwzględnieniem nowych podstaw obowiązujących od 20 lutego 2013 r. Dzięki temu każda ze stron postępowania o zamówienie publiczne będzie miała pewność, że nie doszło do naruszenia przepisów ustawy Pzp.
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!