Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Obowiązujące regulacje ustawy o terminach zapłaty mają zmniejszyć zatory płatnicze i zdyscyplinować zamawiających do przestrzegania terminów płatności. Dzięki nim firmy wykonawcze mają większe możliwości otrzymania wynagrodzenie w umówionym terminie.
Dla wykonania przedsięwzięcia w formule partnerstwa publiczno-prywatnego kluczowym czynnikiem jest wybór odpowiedniego modelu PPP. Jednym z rozwiązań na realizację inwestycji komercyjnej jest powołanie spółki celowej.
Umowa o PPP to podstawowy dokument regulujący współpracę stron w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Stosunkowo niewielka liczba tego typu kontraktów w Polsce (ok. 40-stu) sprawia, że wciąż kształtowane są one metodą prób i błędów.
Złożoność zagadnień związanych z poprawnym przygotowaniem i realizacją przetargów na zakup narzędzi IT wynika często z trudnościami opracowania opisu przedmiotu zamówienia. Błędne jego przygotowanie powoduje nieprawidłowości w postępowaniu lub wręcz jego unieważnienie.
Oddział przedsiębiorcy zagranicznego jest podmiotem występującym w obrocie prawnym z mocy prawa w imieniu i na rzecz przedsiębiorcy macierzystego. A zatem wszystkie czynności wykonywane przez filię w Polsce mają bezpośredni skutek wobec przedsiębiorcy zagranicznego.
Wykonawca musi skrupulatnie dochować wymogów przewidzianych dla skutecznego wniesienia wadium. Dotyczy to zarówno przedłużonego okresu związania ofertą, jak i okresu niezbędnego do zabezpieczenia postępowania do zawarcia umowy. Musi w szczególności doręczyć dokument wadium
Dla realizacji przedsięwzięcia w formule partnerstwa publiczno-prywatnego kluczowym czynnikiem jest wybór odpowiedniego modelu PPP. Jednym z rozwiązań na realizację inwestycji komercyjnej jest powołanie spółki celowej.
Informacje wydawane przez bank wykonawcy czy podmiotowi udostępniającemu swoje zasoby powinny mówić o przeznaczeniu środków na potrzeby konkretnego przetargu. Wprowadzenie art. 22 ust. 5 do ustawy Pzp niestety nie spełnia tego zadania.
Sposób wynagradzania partnera prywatnego to jeden z kluczowych elementów odróżniających PPP od zamówień publicznych. O ile w przypadku zamówień wykonawca otrzymuje z reguły stałą kwotę pieniężną, o tyle partner prywatny wynagradzany może być na kilka sposobów.
Sposób przekazywania oświadczeń, wniosków, zawiadomień oraz informacji w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego został częściowo uregulowany w art. 27 ustawy Pzp. W praktyce największe wątpliwości wzbudził ustęp 2 ww. artykułu, zgodnie z którym jeżeli następuje to faksem lub drogą elektroniczną, każda ze stron na żądanie drugiej niezwłocznie potwierdza fakt ich otrzymania. Pojawiły się głosy, że bez otrzymania takiego potwierdzenia nie sposób uznać, iż dany dokument został skutecznie dostarczony. Z takim stanowiskiem nie sposób się zgodzić.
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!