Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Klasyczne zamówienia publiczne nie stymulują innowacyjnych rozwiązań i nie dają odpowiedzi na pytania, jak należy zamawiać badania naukowe. Nabycie produktu, który nie jest jeszcze dostępny na rynku i jest oparty o nowatorską technologię, umożliwiają zamówienia przedkomercyjne.
Zakup żywności należy do najczęściej udzielanych przetargów. Mimo to sposób szacowania ich wartości często przysparza zamawiającym trudności. Aby pozbyć się wątpliwości, Urząd Zamówień Publicznych przygotował wskazówki, które są pomocne w trakcie procedury oraz postępowaniach przed KIO
Partnerstwo publiczno-prywatne w sektorze ochrony zdrowia to na świecie rozwiązanie popularne. W Polsce potencjał PPP w tym obszarze wciąż nie jest wystarczająco wykorzystywany. Warto to zmienić, lecz wymaga to zarówno działań prawnych, jak i zmiany sposobu myślenia o publicznej służbie zdrowia.
Obowiązujące regulacje ustawy o terminach zapłaty mają zmniejszyć zatory płatnicze i zdyscyplinować zamawiających do przestrzegania terminów płatności. Dzięki nim firmy wykonawcze mają większe możliwości otrzymania wynagrodzenie w umówionym terminie.
Zamawiający mają możliwość zdobycia wiedzy o najnowszych i najkorzystniejszych ekonomicznie rozwiązaniach technicznych, technologicznych oraz organizacyjnych. Dzięki temu jest możliwe dopasowanie potrzeb instytucji publicznych do realiów rynkowych.
Warunki udziału w postępowaniu są kluczowym elementem procedury zmierzającej do udzielenia zamówienia. Od ich spełnienia bowiem zależy dalszy udział wykonawcy w postępowaniu. Jeden z najistotniejszych dotyczy sytuacji ekonomicznej i finansowej przedsiębiorcy.
Partnerstwo publiczno-prywatne i koncesja na roboty budowlane lub usługi do dwie formy realizowania inwestycji publicznych przy udziale inwestorów prywatnych. Każda z nich pozwala na szeroką współpracę międzysektorową, ale dedykowane są projektom o nieco innej specyfice.
Instytucje publiczne, realizując zamówienie publiczne, powinny dbać o maksymalne zabezpieczenie swoich interesów. Dlatego muszą wiedzieć, jak mogą pokryć roszczenia z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy.
Coraz więcej przedsiębiorców poszukuje inwestycji również na rynkach europejskich. Swobodny przepływ towarów i usług, jaki gwarantuje UE swoim członkom, ma temu sprzyjać. Dlatego warto, aby wykonawcy z Polski, którzy zdecydują się uczestniczyć w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego w innych krajach Unii Europejskiej, mieli wiedzę na temat najważniejszych przepisów regulujących tę kwestię. Dzięki temu sektor prywatny może mieć nowe możliwości zawierania umów.
Przeprowadzenie postępowania przetargowego na zasadach np. „tradycyjnego” przetargu nieograniczonego jest czasochłonne i generuje duże koszty. Dlatego ustawodawca przewidział inne instrumenty, pozwalające na osiągnięcie znacznych oszczędności np. poprzez możliwość przeprowadzenia postępowania z wykorzystaniem licytacji i aukcji elektronicznej. Przyjmuje się, że skutkuje to oszczędnościami w granicach 15-30%.
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!