Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Przetarg prowadzony w formie elektronicznej z roku na rok zyskuje na popularności. Dzięki niej zarówno zamawiający, jak i wykonawcy oszczędzają nie tylko czas, ale i pieniądze. Dodatkową zaletą tego trybu jest nieskomplikowana procedura
7 lutego 2014 r. Sejm uchwalił kolejną po listopadowej zmianie w zakresie podwykonawstwa nowelizację ustawy Pzp. W wyniku głosowania, z drobnymi poprawkami przyjęty został rządowy projekt w zakresie zwiększenia płynności wydatkowania środków publicznych. Jedna z najistotniejszych zmian dotyczy zwiększenia progu stosowania ustawy do 30.000 euro.
Wynagrodzenie wykonawcy, oprócz pieniądza, może mieć również formę cesji praw lub przewłaszczenia własności rzeczy o wartości odpowiadającej wykonanemu zamówieniu publicznemu. Może to być sposób na realizację inwestycji bez nakładów środków finansowych.
Wybór kontrahenta w procedurze zamówień publicznych ma z jednej strony zagwarantować zamawiającemu wybór najkorzystniejszej oferty, z drugiej natomiast uchronić go przed zawarciem umowy z nierzetelnym zleceniodawcą. Jednak niekiedy nie można zapobiec upadłości wykonawcy lub podwykonawców.
Stosowanie społecznych zamówień publicznych umożliwia integrację grup zagrożonych wykluczeniem społecznym z rynku pracy oraz buduje pozytywny wizerunek zamawiających i wykonawców. Dlatego sytuację osób niepełnosprawnych, bezrobotnych czy młodocianych należy uwzględniać w planowaniu przetargów.
Procedura z wolnej ręki ze względu na swój przebieg, formę oraz szybkość postępowania jest popularnym trybem udzielenia zamówienia. Jednak zamawiający zapominają często o tym, że nie może być on stosowany zawsze i w każdych okolicznościach
Dostępne od lat dotacje unijne ugruntowały na dobre pozycję jednego z najważniejszych elementów montażu finansowego wielu przedsięwzięć. Tymczasem systematycznie wzrasta także rola PPP. Okazuje się, że możliwe jest łączenie tych dwóch form finansowania
Jakość realizacji zamówień szczególnie dużych i specjalistycznych robót budowlanych oraz ochrona podwykonawców – to główne cele dla nowelizacji ustawy Pzp w zakresie podwykonawstwa. Dotychczasowe przepisy w sposób ograniczony regulowały kwestie związane z podwykonawcami. Teraz ma się to zmienić.
Aby utrzymać swoją pozycję i otrzymywać nowe zlecenia, niektóre firmy startujące w przetargach kalkulują cenę oferty poniżej kosztów. Należy jednak pamiętać, że takie działanie, jeśli ma na celu wyeliminowanie innych przedsiębiorców z rynku, jest czynem nieuczciwej konkurencji.
Istnieje ostra walka wykonawców o kontrakty informatyczne. Zgodnie z danymi UZP odwołania branży IT stanowią 18% wszystkich odwołań wnoszonych do Krajowej Izby Odwoławczej. Z całej puli 37% jest oddalanych – co daje wynik ponad średnią, która wynosi 32% dla całego sektora zamówień publicznych. Dlatego tak ważne jest prawidłowe zaplanowanie całej procedury.
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!